Faktura za karę umowną?

Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, że kara umowna podlega opodatkowaniu VAT lub opodatkowaniu nie podlega. Jest to uzależnione od sytuacji faktycznej w danej sprawie.

Publikacja: 30.08.2024 12:35

Faktura za karę umowną?

Foto: Adobe Stock

Zastrzeżenie kary umownej to standardowe postanowienie w wielu kontraktach. Strony mogą umówić się, że naprawienie szkody poniesionej przez jedną ze stron, wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego przez drugą stronę, nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Kara umowna z punktu widzenia prawa cywilnego ma charakter odszkodowawczy, więc na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z koniecznością wystawienia faktury, jednak kiedy przychodzi czas wykonania przelewu takiej kary, księgowa pyta o dokument źródłowy, a strony zaczynają się zastanawiać, czy może jednak faktura jest potrzebna. Decyzja, co zrobić w takiej sytuacji, ma istotny wymiar finansowy, ponieważ, jeżeli podmiot, któremu należna jest kara umowna (przy projekcie inwestycyjnym może to być wiele milionów złotych), wystawi fakturę, będzie musiał wykazać w deklaracji podatek VAT należny z tego tytułu.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak drugie obywatelstwo może chronić biznes
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Odpowiedzialności organizatora zawodów sportowych
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak dokapitalizować spółkę z o.o.?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Rezygnacja z estońskiego CIT i prawo do zaliczenia kosztów
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Finanse jeszcze bardziej cyfrowe
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki