Czy polskie sądy powinny skazywać za „zabójstwo drogowe”?

Wraz z kolejnymi doniesieniami o dramatycznych w skutkach wypadkach wraca postulat zaostrzenia przepisów wobec piratów drogowych. Teraz do myślenia dał wszystkim wyrok wydany przez jeden z niemieckich sądów.

Publikacja: 30.07.2024 14:00

dr Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat

dr Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat

Foto: tv.rp.pl

Gościem Ewy Szadkowskiej we wtorkowym magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” będzie dr Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat. Ekspert oceni, na ile obowiązujące w Polsce prawo pozwala karać piratów drogowych - sprawców wypadków o najbardziej tragicznych skutkach, w sposób odpowiednio surowy.

Opinią publiczną wstrząsnęła właśnie informacja o karze dożywotniego pozbawienia wolności, na którą sąd w Hanowerze skazał 42-letnią Polkę. Kobieta była sądzona w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w jednym z niemieckich miast. Doszło wówczas do wypadku, w którym zginęło dwoje małych dzieci. Czy podobny wyrok mógłby zapaść w polskim sądzie? Czy prokuratura w przeszłości podejmowała już próby doprowadzenia do wymierzenia piratom drogowym kar jak za zabójstwo?Będzie też o potrzebie dokonania zmian w systemie szkolenia kandydatów na kierowców i zachęcaniu policji, by częściej występowała do sądu z wnioskiem o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, zamiast poprzestawać na nałożeniu mandatu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Czas zakończyć przewlekłe kontrole skarbowe
Prawo dla profesjonalistów
Przedsiębiorcy o planach premiera Tuska
Prawo dla profesjonalistów
Czy UE poradzi sobie z Donaldem Trumpem? I czy nie jest za późno na deregulację?
Prawo dla profesjonalistów
Czy należy ułatwić Polakom dostęp do broni?
Prawo dla profesjonalistów
Czy samorządowcy boją się jawności?