Aktualizacja: 08.10.2024 08:33 Publikacja: 23.09.2024 14:30
Dr hab. Beata Baran-Wesołowska, Radca prawny, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj
Foto: tv.rp.pl
Z webinaru pozyskasz unikalną wiedzę praktyczną, w tym w szczególności:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich jest przygotowane na zgłoszenia sygnalistów. Poinformował o tym, w magazynie „Rzecz o Prawie” Marcin Malecko, Główny koordynator ds. wdrożenia w BRPO ustawy o ochronie sygnalistów. Zawiadomienia będzie można składać od 25 grudnia br., gdyż wtedy odpowiednie przepisy wchodzą w życie.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Gościem Tomasza Pietrygi, w magazynie "Prawo dla Profesjonalistów" był Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który ocenił sytuację w sądownictwie, jako złą, przedstawił też założenia Agendy Polska 2030, która zawiera również założenia związane z reformą wymiaru sprawiedliwości.
Nie tylko przedsiębiorstwa, także podmioty publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego, muszą wdrożyć system zgłoszeń dla sygnalistów. Zapraszamy do oglądania zapisu webinaru „Rzeczpospolitej”.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie „Rzecz o Prawie” był dr Jędrzej Jachira, adwokat, reprezentujący klientów w sporach z bankami. Mecenas podsumował dotychczasową batalię frankowiczów z bankami, wskazując, że wygrywają oni zdecydowaną większość spraw przed sądami.
W regionach dotkniętych powodzią ucierpiało wielu przedsiębiorców. Zniszczone zostały miejsca prowadzenia działalności, dokumentacja, w tym potrzebna do rozliczeń z urzędami skarbowymi czy ZUS. Wielu przedsiębiorców miało problem z wywiązania się z umów zawartych ze swoimi kontrahentami.
Zarząd bez związkowców, będzie także mniejsza reprezentacja pracowników w radzie nadzorczej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozdysponuje ponad 20 mln zł na działania informacyjne i promocyjne oraz na budowę strategii zachęcających do zrzeszania się pracowników i pracodawców.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Wychowanie dziecka tak, aby w dorosłości odniosło sukces zawodowy, to cel wielu rodziców. Okazuje się, że kluczem do jego osiągnięcia mogą być obowiązki domowe. Badania trwające od 85 lat - Harvard Grant Study - pokazują, że dzieci, które są w nie angażowane, kształtują w sobie cechy liderów.
Przejście przez przedsiębiorcę z jednego systemu ubezpieczeń do drugiego nie gwarantuje niższych składek.
Emerytura pomostowa jest świadczeniem przysługującym tylko określonej grupie pracowników. Można się o nią ubiegać 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli w przypadku kobiet już w wieku 55 lat. Trzeba jednak spełnić kilka dodatkowych warunków.
Pomimo spadku liczby wakatów, czyli słabszej konkurencji o kandydatów do pracy, większość specjalistów od rekrutacji narzeka na trudności ze znalezieniem potrzebnych ludzi.
Presja inwestorów i regulacji wpłynęła na wzrost udziału kobiet w zarządach czołowych przedsiębiorstw, chociaż nadal daleko tam do realnej różnorodności we władzach.
Choć ministerstwo cyfryzacji uwzględniło sporo postulatów przedsiębiorców, np. w zakresie kontroli, kar i audytów, to przepisy budzące największe ich obawy nie będą zmienione.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
Uchwały w sprawie immunitetów Marcina Romanowskiego i Michała Wosia pozostają w mocy - wynika z komunikatu marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.
12-15 tys. zł za m2 mają kosztować mieszkania na osiedlu, w które czas i pieniądze zainwestował Robert Lewandowski. Niewykluczone, że osiądą tam polskie bohaterki igrzysk w Paryżu.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
Same starania członka zarządu spółki z o.o. w celu zgłoszenia wniosku o jej upadłość nie wystarczą, by uwolnił się od odpowiedzialności za długi spółki.
Hyundai Staria to duży van o futurystycznej stylistyce. Może mieścić 7 lub 9 osób i ma pod maską hybrydę. Sprawdzamy ile kosztuje?
W sierpniu, który jest najpopularniejszym miesiącem podróży letnich, ruch pasażerski na europejskich lotniskach zwiększył się o 5,6 procent, licząc rok do roku. W rezultacie wolumen przekroczył wynik sprzed pandemii o 2,3 procent, a liderem wzrostów była Polska.
Przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Nie możemy na to pozwalać – uprzedzają urzędnicy.
Po lipcowym bankructwie producent foteli samochodowych całkowicie zawiesza produkcję. Recaro zostaje zlikwidowane, a 200 stanowisk pracy w niemieckim Kirchheim zostanie zlikwidowanych.
W rządzie dojrzewa już koncepcja zmniejszenia uciążliwości globalnego podatku dla międzynarodowych firm.
Od ZE PAK Zygmunt Solorz zaczął odwoływanie synów z władz spółek grupy, którą zbudował. Dzieci kwestionują skuteczność tych działań. Czekają na wyrok sądu w Liechtensteinie.
Jest wtorek, 8 października, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.
Jest pytanie czy prokuratura jest w stanie zmierzyć się sama z sobą - mówił w rozmowie z RMF FM mec. Jacek Dubois, obrońca Janusza Palikota.
Choć wolniej, to wciąż użytkownicy kupują więcej samochodów niż w ubiegłym roku - dane z CEPiK wskazują, że rejestracji jest więcej, a samochody rejestrują zarówno firmy, jak i osoby prywatne - we wrześniu 2024 na osoby prywatne zarejestrowano 189 136 samochodów, czyli 42,5 tysiąca więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Adam Z. powiązany ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców został zatrzymany na dworcu w Zakopanem. Miał kierować gangiem narkotykowym.
Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.
Trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla właścicieli firm, które poniosły straty w wyniku wrześniowej powodzi. ZUS przypomina o kluczowych warunkach i wymaganej dokumentacji. O jaką pomoc można się ubiegać? Jakie warunki należy spełnić?
Polska przestaje być kuźnią talentów w dziedzinie technologii. Liczba kształcących się specjalistów IT niebezpiecznie spada, a na rozwój sztucznej inteligencji, która może być dźwignią rozwojową gospodarki, wydajemy mniej niż inne kraje.
Z rządzącej KO płyną głosy, że Polska powinna wprowadzić przepisy zakazujące wprowadzania przez polityków w błąd, podobne do tych proponowanych w Walii. Zdaniem PiS to abstrakcja i przekazanie zbyt dużej władzy w ręce sądów.
Rodziny posiadające troje lub więcej dzieci mogą w naszym kraju liczyć na szereg ulg i zniżek. Te umożliwia Karta Dużej Rodziny (KDR). Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać. Kto może ją posiadać i jak długo jest ważna?
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas