Aktualizacja: 21.11.2024 13:32 Publikacja: 09.10.2024 14:00
Anna Cudna-Wagner, radca prawny z kancelarii CMS
Foto: tv.rp.pl
Powództwa przedstawicielskiego to mechanizm ochrony zbiorowych interesów konsumentów. Co do zasady zakłada on, że konsumenci nie uczestniczą w postępowaniu jako strona. Ich interesy reprezentuje tzw. podmiot upoważniony. Konsumenci są natomiast beneficjentami orzeczenia, które zapada w tym postępowaniu. Wprowadzenie powództw przedstawicielskich do krajowych porządków prawnych wymogła unijna dyrektywa. Polska spóźniła się z jej implementacją o ponad rok, stosowne rozwiązania weszły w życie pod koniec sierpnia 2024 r. Wśród spóźnialskich państw są jeszcze: Hiszpania, Francja, Luxemburg i Estonia.
Zagadnienie naruszania dóbr osobistych nie dotyczy tylko osób fizycznych, obiektem hejtu w sieci często padają firmy – podkreśla dr Mateusz Winczura, prawnik z kancelarii KRK i gość magazynu „Rzecz o Prawie”
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym “Rzeczpospolitej” był prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, który ocenił poniedziałkowy Marsz Niepodległości.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Zbliżający się Black Friday będzie poważnym testem nastawienia konsumentów do wydawania w sezonie świątecznym. Jak dotąd konsumenci deklarują wyższe wydatki niż ubiegłoroczne, a firmy logistyczne spodziewają się ok. 10-proc. wzrostu liczby paczek.
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Black Friday to święto dla wszystkich miłośników promocji. Wielu sprzedawców ogłasza największe rabaty w ciągu roku, kusząc klientów niskimi cenami. Niestety często po sprawdzeniu szczegółów oferty okazuje się, że wcale nie jest ona tak atrakcyjna.
Spółka Jeronimo Martins Polska obiecywała zwrot wartości produktów promocyjnych na voucher, ale nie informowała o istotnych zasadach i ograniczeniach promocji. Prezes UOKiK postawił właścicielowi sieci Biedronka zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Urząd przygląda się też akcjom innych sieci, m.in. Lidla oraz Eurocash.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
W październiku liczba upadłości konsumenckich była jedną z najwyższych w ciągu ostatnich 15 lat - wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Od początku tego roku ogłosiło ją prawie 18 tys. osób. Jeśli tendencja się utrzyma, 2024 rok może być pod tym względem rekordowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas