Aktualizacja: 18.01.2025 02:57 Publikacja: 17.12.2024 14:00
Izabela Konopacka, była prezeska Federacji Adwokatur Europejskich, radczyni prawna
Foto: tv.rp.pl
Izabela Konopacka, była prezeska Federacji Adwokatur Europejskich, radczyni prawna, była gościem Ewy Szadkowskiej. Prawniczka nie szczędziła krytyki pod adresem radców, którzy w jej opinii blokują awanse ambitnym i kompetentnym koleżankom, mogącym „za bardzo urosnąć”. Stąd męska dominacja we władzach samorządu radcowskiego, wyłonionych po ostatnim krajowym zjeździe. Na uwagę dziennikarki, iż skoro kobiety nie ubiegają się o najwyższe samorządowe funkcje – np. w wyborach na prezesa startowało pięciu mężczyzn – nie powinny narzekać na męską dominację, prawniczka zwróciła uwagę na nietransparentne procedury wyboru. - Dlaczego panowie tak pilnują swoich stanowisk? Chodzi o władzę czy pieniądze? – dociekała prowadzącą program. W odpowiedzi mec. Konopacka przyznała, że w jej ocenie o jedno i o drugie. Podkreśliła, że sprawowanie wyższych samorządowych funkcji (które w dodatku można łączyć) wiąże się z otrzymywanie ryczałtów w wysokości kilku tysięcy złotych. A to na trudnym dziś prawniczym rynku rzecz nie do pogardzenia.- Samorząd radców się zetatyzował – podsumowała mec. Konopacka.
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
Politykom zdarzają się nieszczęśliwe wypowiedzi, czasami wręcz głupie. Ważne, by potrafili się do tego przyznać. Możliwość wyjścia z twarzą z kompromitacji, jaką są gwarancje dla Beniamina Netanjahu, rząd wciąż ma – mówi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” prof. Patrycja Grzebyk.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który ocenił sytuację w związku z zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Czy tegoroczne wybory prezydenckie są zagrożone?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Na skutek zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do samorządów ma trafić w 2025 r. o 26 mld zł więcej niż w roku bieżącym – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Plany ogólnie nie zastąpią ani nie zmienią obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Od 1 stycznia 2026 r., plan ogólny będzie jednak uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które będą pełniły rolę tzw. planów szczegółowych.
Radni nie mogą uchwalić przepisów, które uzależniają prawa do abonamentu w strefie płatnego parkowania przy autach w użyczeniu od umowy w formie aktu notarialnego.
Zasady przeprowadzania głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego muszą zapewnić równość i bezpośredniość głosowania. Na czym polega równość, a na czym bezpośredniość głosowania? Czy te wymogi spełnia głosowanie elektroniczne?
Podatek od umowy cywilnej zawartej z MOPSem? Płatnikiem od umów cywilnoprawnych zlecenia i o dzieło jest zawierająca je jednostka budżetowa, np. miejski ośrodek pomocy społecznej, a nie sama gmina.
Prawomocne unieważnienie uchwały śmieciowej daje podstawę do skorygowania deklaracji i żądania nadpłaconych w związku z tym opłat za śmieci. Tak uznał sąd administracyjny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas