Pułapki na prawniczych egzaminach zawodowych 2025

Z prawa karnego zadanie było „interesujące”, bo kwestia spożycia alkoholu na cmentarzu i jeżdżenia autem po cmentarnych alejkach nie jest typowym stanem faktycznym - mówiła w magazynie „Prawo dla profesjonalistów” Anna Sękowska, dziekan rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Publikacja: 08.04.2025 14:00

Anna Sękowska, dziekan rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Anna Sękowska, dziekan rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Foto: tvrp.pl

Za nami czterodniowe prawnicze egzaminy zawodowe, w tym roku do egzaminu adwokackiego przystąpiło ponad 1,5 tys. kandydatów, a do radcowskiego – ponad 2 tys. Tradycyjnie prawnicy ubiegający się o togę z zielonym lub niebieskim żabotem mieli do rozwiązania pięć zadań z kazusami z prawa cywilnego, karnego, gospodarczego, administracyjnego oraz dotyczącego etyki zawodowej.

Jak mówiła w magazynie „Prawo dla profesjonalistów” Anna Sękowska, radczyni prawna, dziekan rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, poziom trudności, biorąc pod uwagę wszystkie części, należy uznać za średni. Pytana o zaskoczenia lub nieoczywiste zadania, prawniczka zwróciła uwagę na kwestię reprezentacji w umowie gospodarczej. A także na problematykę zachowków i spadków w części z prawa cywilnego. – Aplikanci zwykle nie przygotowują się szczegółowo w tym zakresie, spodziewając się, że będą na egzaminie typowe zobowiązania – przyznała mec. Sękowska.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Turysta wygrał z Zakopanem. Co dalej z opłatą klimatyczną?
Prawo dla profesjonalistów
Odsuwanie sędziów zaszkodzi wszystkim
Prawo dla profesjonalistów
Spór o „Chłopki”, pisarze nie chcą iść na wojnę z wydawcami
Prawo dla profesjonalistów
Ustawa frankowa niekonstytucyjna?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo dla profesjonalistów
Świadek zawsze z pełnomocnikiem? Nie dajmy się zwariować