Orzeczenie, które na łamach "Rzeczpospolitej" opisuje Aleksandra Tarka, dotyczy spółki z branży hotelarskiej. Chodziło o interpretację podatkową.
We wniosku spółka wyjaśniła, że w związku z działalnością niekiedy nabywa od zewnętrznych firm usługi gastronomiczne niezbędne do kompleksowego świadczenia na rzecz swoich klientów. Zwróciła się z pytaniem, czy może odliczać VAT zapłacony w cenie za takie usługi.
Skarbówka w interpretacji stwierdziła, że z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT wprost wynika brak możliwości obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych. Jak podkreślono, taka była wola ustawodawcy. Wyjątek dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób, kupujących gotowe posiłki dla pasażerów.
Urzędnicy wskazał, że spółka nie dokonuje odprzedaży usług gastronomicznych, bo te stanowią element kompleksowej obsługi klienta. Wobec tego nabyte przez spółkę od zewnętrznych dostawców usługi gastronomiczne – jako niezbędne do wyświadczenia kompleksowej usługi na rzecz jej klientów – mieszczą się w zakresie usług z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Interpretację podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt I SA/Gl 536/23). Wskazał, że spółka, nabywając usługi gastronomiczne celem świadczenia usługi kompleksowej, nie ma prawa do odliczenia VAT zawartego w fakturach dokumentujących poniesione koszty, gdyż ustawodawca krajowy wprost wyłączył taką możliwość. Jak zaznaczono, stanowisko to nie ma zastosowania do nabycia usług gastronomicznych przez podatników świadczących usługi hotelarskie, rozumiane jako turystyczne.