Więcej rozrywki niż celów biznesowych? Fiskus: taki wyjazd kosztów nie daje

Jeśli interes prywatny uczestników wyjazdu integracyjno-szkoleniowego przeważa nad celami biznesowymi, to wydatków na taki wyjazd nie można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Publikacja: 29.04.2024 13:10

Więcej rozrywki niż celów biznesowych? Fiskus: taki wyjazd kosztów nie daje

Foto: Adobe Stock

mat

Taki wniosek płynie z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lutego 2024 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.1022. 2023.8. AC), którą na łamach „Rzeczpospolitej” opisuje Przemysław Wojtasik.

Wystąpił o nią właściciel biura architektonicznego, który aby poprawić atmosferę wśród swoich pracowników, zorganizował wyjazd integracyjno-szkoleniowy. Wydatki na przelot, ubezpieczenia, noclegi, wyżywienie czy wycieczki chciał rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów. Wskazywał na walory merytoryczne wyjazdu: każdego dnia odbywały się spotkania, na których omawiano bieżące projekty; pracownicy wymieniali się umiejętnościami, wiedzą oraz doświadczeniami. Odbyła się też dyskusja na temat samokontroli i samooceny. Przedsiębiorca wyliczał też zalety części integracyjnej. Wieczorki, na których pracownicy brali udział w kalamburach i innych zabawach spowodowały przełamanie lodów, zbudowały silne więzi interpersonalne, podniosły jakość komunikacji i zmotywowały do kreatywności. Z kolei wycieczki w ekstremalnych warunkach pomogły w przystosowaniu się do pracy pod presją czasu i promowały nieszablonowe myślenie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy