Sygnaliści mogą już alarmować. Legalne zgłaszanie naruszeń jest już możliwe?

Zdaniem ekspertów, pomimo kontrowersji co do terminu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, firmy od środy powinny ją posiadać. Sygnaliści mogą więc już działać.

Publikacja: 25.09.2024 04:43

Sygnaliści mogą już alarmować. Legalne zgłaszanie naruszeń jest już możliwe?

Foto: Adobe Stock

Do uregulowania kwestii sygnalistów zobligowały Polskę przepisy unijnej dyrektywy 2019/1937. Po długim czasie regulacje w tym zakresie ostatecznie udało się uchwalić i dzisiaj (tj. 25 września br.) częściowo wchodzą one w życie. Oznacza to, że firmy powinny posiadać już odpowiednie procedury wewnętrzne regulujące tę materię. Jeżeli tak nie jest, mogą zostać ukarane w oparciu o przepisy kodeksu wykroczeń. Za taki czyn przewiduje on karę grzywny w maksymalnej wysokości do 5 tys. zł. Ustawa sankcjonuje jednak przede wszystkim działania odwetowe wobec sygnalistów. W takim wypadku stosowane będą przepisy karne. Może to być albo grzywna z k.k. w maksymalnej kwocie ok. 1 mln zł, kary m.in. ograniczenia wolności, albo prace społeczne lub pozbawienie wolności do lat dwóch.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Prawo i Podatki
Sygnaliści mogą ujawnić nieprawidłowości w mediach społecznościowych
Prawo i Podatki
Surowe sankcje dla pracodawcy za odwet na sygnaliście
Prawo i Podatki
Oskładkowanie wszystkich umów pilnie potrzebne
Prawo i Podatki
Punkt ładowania to samodzielny środek trwały
Prawo i Podatki
Precedensowy wyrok NSA. Gigantyczna kara za zatory płatnicze do poprawki