Reklama
Rozwiń

W przypadku rozwodu oszczędności w PPK są dzielone między małżonków

Jeśli środki zgromadzone w PPK należą do majątku wspólnego małżonków, to w przypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa - w wyniku podziału majątku wspólnego - mogą one przypaść byłemu małżonkowi uczestnika PPK.

Publikacja: 26.05.2023 21:14

W przypadku rozwodu oszczędności w PPK są dzielone między małżonków

Foto: Adobe Stock

Środki z PPK, przypadające byłemu małżonkowi uczestnika PPK w wyniku podziału majątku wspólnego, są przekazywane mu w formie wypłaty transferowej na jego rachunek PPK. Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie ma rachunku PPK, środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego są przekazywane w formie wypłaty transferowej na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu przez byłego małżonka uczestnika PPK 60. roku życia (do wypłaty środków z tej lokaty stosuje się odpowiednio art. 99 ust. 1 ustawy o PPK). Ponadto możliwy jest zwrot tych środków w formie pieniężnej, jednak w przypadku wyboru tej opcji przekazanie środków będzie wiązać się z pewnymi pomniejszeniami, chyba że były małżonek ukończył już 60. rok życia lub nabył prawo do emerytury.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Przepisy o maksymalnych temperaturach w pracy nie tak szybko
Prawo pracy
Krótszy tydzień pracy. Eksperci: pilotaż z mankamentami
Prawo pracy
Zwolniona za unikanie szczepienia na Covid-19. Co odpowie SN?
Prawo pracy
Zmiany w nazwach stanowisk. Mają być neutralne płciowo
Prawo pracy
Czy szef może wysłać załodze maila z danymi odchodzącego pracownika? Ważny wyrok