Aktualizacja: 14.07.2017 04:00 Publikacja: 14.07.2017 04:00
Foto: 123RF
Postanowienie Sądu Najwyższego z 22 kwietnia 2016 r., II CSK 404/15.
Zagadnienie to zostało rozstrzygnięte na kanwie następującego stanu faktycznego: w maju 2010 r. spółki „D" sp. z o.o., „H" S.A. oraz „A" S.A. zawarły umowę konsorcjum w celu wspólnego uczestnictwa w przetargu organizowanym przez Port Lotniczy. Założone konsorcjum wygrało przetarg i jeszcze tego samego roku doszło do zawarcia stosownej umowy z organizatorem przetargu. W listopadzie 2010 spółki „H" S.A. oraz „A" S.A. bez wiedzy trzeciego członka konsorcjum tj. spółki „D" sp. z o.o. zawarły z bankiem umowę cesji części wierzytelności, wynikającej z umowy z Portem Lotniczym. Do umowy cesji trzeci konsorcjant - „D" sp. z o.o. – przystąpił w marcu 2011 r. na mocy dodatkowego porozumienia. Umowa cesji nie regulowała przy tym wzajemnych rozliczeń między spółkami konsorcjantami. 5 lipca 2012 r. Port Lotniczy zapłacił na rzecz banku (cesjonariusza) wynagrodzenie z tytułu umowy zawartej z konsorcjum. W międzyczasie tj. w czerwcu 2012 r. ogłoszono upadłość układową spółki „H", a we wrześniu tego samego roku upadłość ta została przekształcona w upadłość likwidacyjną. Wobec tej sytuacji w lipcu 2014 r. spółka „D" sp. z o.o. wytoczyła powództwo wobec syndyka masy upadłości spółki „H" S.A. Powódka argumentowała, że 5 lipca 2012 r. Port Lotniczy wypłacił należne wynagrodzenie i tym samym wygasła jej wierzytelność wobec organizatora przetargu, a na jej miejsce powstała wierzytelność wobec masy upadłości „H" S.A. Powódka wskazywała nadto, że dochodzone przez nią roszczenie wynika z bezpodstawnego wzbogacenia upadłego konsorcjanta.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Święta oraz częste wyjazdy nie powinny usypiać czujności w sprawach dotyczących przesyłek sądowych, terminów procesowych i odpowiednich reakcji.
Szefowa Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska odniosła się w wydanym dziś oświadczeniu do rozmowy, opublikowanej w ostatnich dniach na łamach "Rzeczpospolitej". Naszemu rozmówcy zarzuciła m.in. wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
Jeśli największym grzechem PiS było podporządkowywanie całego aparatu państwa władzy wykonawczej i większości rządzącej, to lekarstwem na to nie może być podporządkowywanie całego aparatu państwa władzy wykonawczej i większości rządzącej. Wydawałoby się, że jest to oczywiste, ale się okazuje, że nie do końca.
Gdybym był na miejscu ministra finansów, to pewnie nie wypłaciłbym PiS pieniędzy. Ale decyzja należy do ministra finansów - stwierdził w TVN24 prof. Ryszard Balicki, członek Państwowej Komisji Wyborczej, która w poniedziałek przyjęła sprawozdanie finansowe PiS i otworzyła drogę do wypłaty pełnej dotacji dla tej partii.
Wykonywanie układu przez dłużnika w nowych terminach płatności nie oznacza, że nie jest wykonywana umowa zawarta z ZUS. Nie powstają odsetki ani od pierwotnego terminu wymagalności, ani od terminu wymagalności wskazanego w umowie z ZUS.
Po końcu epidemii i zwiększeniu liczby sędziów Izba Cywilna SN stała się bardziej aktywna. Spektakularnym przykładem w 2024 r. było podjęcie uchwały frankowej i wybór prezes Joanny Misztal-Koneckiej na drugą kadencję.
Przewodniczący PKW wysłał do ministra finansów Andrzeja Domańskiego pismo, w którym informuje, że nie ma już przesłanki do pomniejszenia kwoty dotacji podmiotowej dla Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie z uchwały przyjętej przez PKW ws. sprawozdania finansowego PiS wynika, że prawo tej partii do subwencji wciąż może być kwestionowane.
- Minister finansów realizuje uchwały PKW, tu nie ma żadnej uznaniowości po mojej stronie - mówił 23 grudnia w Polsat News minister finansów Andrzej Domański.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas