Testem restrukturyzacji jest dobry układ

Procedury restrukturyzacyjne powinny prowadzić do porozumienia, które firmie pozwoli przetrwać, a pracownikom da pracę.

Publikacja: 22.06.2017 07:47

Testem restrukturyzacji jest dobry układ

Foto: www.sxc.hu

– Mamy nowe prawo, teraz musimy je sprawnie stosować – powiedział Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju, na konferencji „Polityka Nowej Szansy – szanse i problemy finansowania przedsiębiorstw w restrukturyzacji". Zorganizowało ją Ministerstwo Rozwoju, Instytut Allerhanda i Stowarzyszenia Praktyków Restrukturyzacji w Polsce.

Kilkuset jej uczestników to właśnie praktycy: doradcy restrukturyzacyjni, sędziowie, przedsiębiorcy. Dyskusja koncentrowała się na praktycznym stosowaniu obowiązującego od półtora roku prawa restrukturyzacyjnego i zmienionego upadłościowego. Wiele pochwał zebrało przyśpieszone postępowanie układowe. Jak wskazywał adwokat Andrzej Wierciński, to skutek tego, że poprzedzają je intensywne negocjacje z udziałem głównych zainteresowanych: przedsiębiorcy i jego wierzycieli. A to jest najważniejsze, gdyż od wszczęcia jednej z procedur restrukturyzacyjnych trzeba wiedzieć, co ma być jej celem, tj. skuteczny układ. Uzgodnienie planu daje szanse powodzenia postępowania. A prawo restrukturyzacyjne zawiera wiele niejasnych kwestii prawnych, np. jak traktować kredyt w części wykorzystany przed otwarciem postępowania układowego, a w części nie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku