Reklama
Rozwiń

PIT: Jak jest opodatkowana dzierżawa znaku towarowego

Nie ma pewności do jakiego źródła zakwalifikować czynsz z dzierżawy prawa. Można uznać, że jest to przychód z najmu prywatnego, od którego można płacić ryczałt ewidencjonowany, jednak orzecznictwo nie jest jednolite w tej kwestii.

Publikacja: 31.10.2016 12:30

PIT: Jak jest opodatkowana dzierżawa znaku towarowego

Foto: 123RF

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej posiada zarejestrowany znak towarowy. Zawarła umowę dzierżawy tego prawa (znaku towarowego) ze spółką z o.o., w której jest wspólnikiem. Z tytułu dzierżawy podatnik będzie otrzymywał wynagrodzenie w postaci czynszu. Znak towarowy będący przedmiotem umowy dzierżawy stanowi majątek prywatny podatnika. Umowa dzierżawy została zawarta na podstawie art. 162 § 1 ustawy – Prawo własności przemysłowej w zw. z art. 709 kodeksu cywilnego. Istotą umowy jest oddanie spółce prawa do używania znaku towarowego i prawa do pobierania z jego używania pożytków, w zamian za co spółka będzie zobowiązana do wypłaty podatnikowi (właścicielowi znaku towarowego) umownego czynszu. Zgodnie z umową, dzierżawca nie może skutecznie występować z roszczeniami z tytułu naruszenia prawa ochronnego, natomiast wydzierżawiający zostanie zobowiązany do powstrzymania się od korzystania ze znaku towarowego w okresie jej trwania. Czynsz będzie wypłacany podatnikowi w pieniądzach. Zawarta umowa nie będzie umową licencji, będzie kształtowała stosunek dzierżawy. Czy przychód z czynszu z umowy dzierżawy znaku towarowego może zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego