Reklama
Rozwiń

Grunty polne a konsekwencje zmian w obrocie nieruchomościami rolnymi

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w istotny sposób ograniczyła obrót udziałami i akcjami spółek – właścicieli nieruchomości rolnych i ograniczyła możliwość dokonywania zmian podmiotowych w spółkach osobowych.

Aktualizacja: 24.05.2016 07:26 Publikacja: 24.05.2016 05:55

Grunty polne a konsekwencje zmian w obrocie nieruchomościami rolnymi

Foto: 123RF

O ile w przypadku spółek kapitałowych (sp. z o.o. i spółki akcyjnej) Agencja jest uprawniona do nabycia udziałów i akcji (a nie do nabycia nieruchomości rolnej), to w spółkach osobowych Agencja nie stanie się nowym wspólnikiem, lecz może nabyć bezpośrednio nieruchomość rolną, której właścicielem jest spółka.

Wprowadzone zmiany, oprócz opisanych formalnych utrudnień w zbyciu udziałów i akcji, wywołają też zmniejszenie ekonomicznej wartości zabezpieczeń w postaci zastawów na udziałach i akcjach spółek będących właścicielami nieruchomości rolnych. Wierzycielom trudniej jest bowiem uzyskać zaspokojenie w razie braku spłaty zobowiązania przez dłużnika, niezależnie od tego, czy na rzecz wierzyciela ustanowiono zastaw zwykły w myśl kodeksu cywilnego, zastaw rejestrowy według ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów czy (dostępny pomiędzy niektórymi kategoriami wierzycieli i dłużników) zastaw finansowy na podstawie ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego