Reklama
Rozwiń

Przekształcenie przedsiębiorcy nie zawsze oznacza sukcesję pozwoleń

Przekształcony przedsiębiorca, zanim otrzyma zezwolenie bądź licencję, musi spełnić wszelkie warunki wynikające z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Publikacja: 11.03.2016 04:00

Przekształcenie przedsiębiorcy nie zawsze oznacza sukcesję pozwoleń

Foto: 123RF

Wprowadzony ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU z 2011 r., nr 106, poz. 622) rozdział 6 działu III Kodeksu spółek handlowych począwszy od 1 lipca 2011 r. umożliwia przedsiębiorcom, prowadzącym we własnym imieniu działalność gospodarczą, na jej przekształcenie w spółkę kapitałową.

Na uwagę zasługuje przepis art. 5842 § 1 i 2 k.s.h., zgodnie z którym ustawodawca w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, przewidział tzw. sukcesję uniwersalną wszelkich praw i obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego, która dochodzi do skutku z dniem przekształcenia, czyli z momentem dokonania wpisu przekształconej spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców KRS.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego