Aktualizacja: 05.03.2016 01:00 Publikacja: 06.03.2016 05:30
Foto: 123RF
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika to nadzwyczajny sposób zakończenia współpracy. Decydując się na taki sposób rozstania, firma musi dołożyć dużej staranności, aby nie przegrać procesu, jeśli zwolniony odwoła się do sądu pracy.
Przede wszystkim oświadczenie o dyscyplinarce szef składa w formie pisemnej. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 k.p. oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Ta forma została jednak zastrzeżona tylko dla celów dowodowych, a nie pod rygorem nieważności. Oznacza to, że skuteczne będzie także ustne rozwiązanie. Nie utrzyma się ono jednak w sądzie, gdyby pracownik zakwestionował decyzję firmy. Jeśli wniósłby pozew, sąd uwzględni jego roszczenie, a więc przywróci go do pracy lub zasądzi mu odszkodowaniem, uznając, że naruszone zostały przepisy o rozwiązywaniu umów bez wypowiedzenia.
Eksperci nie mają wątpliwości: deregulacja to niezwykle ważny proces, jednak ofensywa legislacyjna, którą rząd p...
Projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych zostanie skorygowany.
Związki zawodowe najwięcej członków pozyskują w pierwszym roku od utworzenia zakładowej organizacji związkowej....
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas