Lepiej dobrze uzasadnić dyscyplinarkę

Wśród wymogów formalnych oświadczenia pracodawcy o natychmiastowym zwolnieniu podwładnego nie ma daty rozwiązania umowy. Nie trzeba wskazywać podstawy prawnej tej decyzji, ale konkretny powód już tak.

Publikacja: 06.03.2016 05:30

Lepiej dobrze uzasadnić dyscyplinarkę

Foto: 123RF

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika to nadzwyczajny sposób zakończenia współpracy. Decydując się na taki sposób rozstania, firma musi dołożyć dużej staranności, aby nie przegrać procesu, jeśli zwolniony odwoła się do sądu pracy.

Przede wszystkim oświadczenie o dyscyplinarce szef składa w formie pisemnej. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 k.p. oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Ta forma została jednak zastrzeżona tylko dla celów dowodowych, a nie pod rygorem nieważności. Oznacza to, że skuteczne będzie także ustne rozwiązanie. Nie utrzyma się ono jednak w sądzie, gdyby pracownik zakwestionował decyzję firmy. Jeśli wniósłby pozew, sąd uwzględni jego roszczenie, a więc przywróci go do pracy lub zasądzi mu odszkodowaniem, uznając, że naruszone zostały przepisy o rozwiązywaniu umów bez wypowiedzenia.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama