kontakt przedsiębiorcy z urzędem

Sporo spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wymaga ingerencji organu administracji publicznej, a często – wydania konkretnej decyzji lub innego rozstrzygnięcia.

Publikacja: 30.12.2015 06:00

kontakt przedsiębiorcy z urzędem

Foto: 123RF

Przykłady można mnożyć: chodzi o koncesje, zezwolenia, pozwolenia na budowę, decyzje o warunkach zabudowy. Warto przy tej okazji pamiętać o kilku zasadach.

Czasami organ może wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia braków w jego wniosku lub zgłosić oczekiwania – jego zdaniem – prawnie nieuzasadnione. Niektórzy postulują już na tym etapie wojnę z urzędem. Polegać to może na obstawaniu przy swoim stanowisku i grożeniu urzędnikom różnymi postępowaniami. To się jednak nie sprawdza. Pierwsza próba kontaktu powinna sprowadzać się do wypracowania kompromisu. Może być tak, że po uzupełnieniu wniosku zgodnie z wytycznymi organu, wyda on decyzję zgodną z oczekiwaniami przedsiębiorcy. Pomocna może okazać się również rozmowa z osobą prowadzącą konkretną sprawę, a także podejmującą decyzję. Wszystko to może prowadzić do zbliżenia wzajemnych stanowisk.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem