Apteki mają nowe obowiązki raportowe

Podmioty sprzedające produkty lecznicze muszą przygotowywać i przechowywać informacje o zamawianych lekach oraz o przypadkach odmowy realizacji niektórych zamówień.

Publikacja: 28.10.2015 01:00

Apteki mają nowe obowiązki raportowe

Foto: 123RF

Konieczne okazało się ograniczenie powszechnej na polskim rynku farmaceutycznym tzw. dystrybucji odwróconej produktów leczniczych, która prowadzi do niekontrolowanego wywozu produktów leczniczych z Polski za granicę, w konsekwencji czego pacjenci nie mieli zapewnionego dostępu do produktów leczniczych w aptekach.

Od 12 lipca 2015 r. obowiązuje ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 788). Nakłada ona na producentów produktów leczniczych, hurtownie oraz apteki nowe obowiązki raportowe. Zmiany są szczególnie uciążliwe dla podmiotów prowadzących apteki, gdyż spełnienie nowych obowiązków będzie się wiązało z koniecznością zaangażowania personelu aptecznego w prawidłowe przygotowanie informacji związanych z dostępnością produktów leczniczych w aptece. Problem mogą mieć szczególnie małe apteki funkcjonujące na zasadach rodzinnego biznesu, niezrzeszone w sieciach aptecznych. Nowe obowiązki odnoszą się również do podmiotów prowadzących punkty apteczne oraz działy farmacji szpitalnej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki