Reklama
Rozwiń

Wypowiedzenie umowy o pracę: ile czasu na cofnięcie wymówienia

Prawo pracy nie określa, do kiedy etatowiec może uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Dlatego odpowiednio trzeba stosować regulacje kodeksu cywilnego. Jednak proponowany przez orzecznictwo siedmiodniowy termin może zaskakiwać użytkowników obrotu prawnego.

Publikacja: 08.09.2015 07:00

Ciężarna może zmienić zdanie i wycofać się ze złożonego pracodawcy wymówienia

Ciężarna może zmienić zdanie i wycofać się ze złożonego pracodawcy wymówienia

Foto: 123RF

Ciężarna rozwiązująca angaż, nie wiedząc o tym, że spodziewa się dziecka, ma siedem dni na wycofanie się ze złożonego wymówienia. Powołuje się wtedy na działanie pod wpływem błędu. Tak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Ten termin nie przekonuje jednak nawet pierwszego prezesa SN.

Zgodnie z art. 300 k.p. w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeśli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Kodeks pracy nie przewiduje odrębnego reżimu prawnego dotyczącego uchylania się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby, dlatego odpowiednio stosuje się art. 84-88 k.c. Zgodnie z art. 88 § 2 k.c. uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli wygasa w razie błędu z upływem roku od dnia jego wykrycia, zaś przy groźbie – z upływem roku od chwili, kiedy ustał stan obawy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji