Reklama
Rozwiń

Forma uchwał w spółkach z jednym wspólnikiem

Przepis art. 173 § 1 k.s.h. stanowiący, że w jednoosobowej spółce z o.o. oświadczenia woli jedynego wspólnika składane spółce wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności, nie ma zastosowania do uchwał tego wspólnika, który działa jako zgromadzenie wspólników. Natomiast udzielenie poręczenia przez spółkę na rzecz jej jedynego wspólnika, będącego jednocześnie członkiem rady nadzorczej, które zgodnie z art. 15 § 1 k.s.h. wymagało zgody zgromadzenia wspólników w formie uchwały, nie świadczy o podjęciu takiej uchwały w sposób dorozumiany.

Publikacja: 04.09.2015 04:00

Forma uchwał w spółkach z jednym wspólnikiem

Foto: 123RF

Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 25 marca 2015 r., II CSK 818/14.

Sporna kwestia wynikła w sprawie, w której spółka wystąpiła przeciwko bankowi z powództwem o pozbawienie wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego, który bank wystawił przeciwko spółce. Świadczenie objęte tym tytułem wynikało z udzielonego przez spółkę poręczenia kredytu przyznanego przez bank jedynemu wspólnikowi spółki będącemu zarazem członkiem jej rady nadzorczej. Powodowa spółka wskazała, że poręczenie to jest nieważne, gdyż zostało udzielone bez uprzedniego podjęcia przez jedynego wspólnika, wykonującego uprawnienia zgromadzenia wspólników, pisemnej uchwały wyrażającej zgodę na zawarcie umowy poręczenia z członkiem rady nadzorczej spółki (art. 173 § 1 k.s.h.).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego