Przelew bez podstawy prawnej lub na złe konto - jak to naprawić

Czasami w działalności gospodarczej zdarzają się pomyłki, które sprowadzają się do tego, że przedsiębiorca dokonuje błędnego przelewu na rzecz innego. Jak to naprawić?

Publikacja: 29.04.2015 02:00

Przelew bez podstawy prawnej lub na złe konto - jak to naprawić

Foto: www.sxc.hu

Jeżeli kontrahenci pozostają w stałych stosunkach gospodarczych, pojawić się może problem prawidłowego zakwalifikowania nieprawidłowego świadczenia jednego z nich. Przy takiej okazji pomocne są przepisy kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu i świadczeniu nienależnym.

Zgodnie z art. 405 k.c., kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania jej w naturze, a gdyby to nie było możliwe – do zwrotu jej wartości. Przesłanką omawianej instytucji jest nieuzasadnione żadnymi stosunkami prawnymi (umowami, zobowiązaniami) wzbogacenie jednej osoby kosztem innej. Bezpodstawne wzbogacenie występuje, gdy jeden podmiot świadczył na rzecz innego usługi bez podstawy umownej. Usługodawca nie musi w takiej sytuacji żądać zwrotu swoich świadczeń, ale wtedy, gdy uzna to za potrzebne.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku