Aktualizacja: 01.04.2015 07:58 Publikacja: 01.04.2015 07:58
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz
Nowelizacja kodeksu pracy ważna dla milionów zatrudnionych na umowach o pracę zawartych na czas określony już wkrótce trafi do Sejmu. Przyjęty we wtorek przez rząd projekt wprowadza daleko idące ograniczenia w zatrudnianiu na czas określony, co ma przeciwdziałać nadużywaniu takich umów.
– Pozytywnie oceniamy tę nowelizację, gdyż pracodawcy omijają system ograniczający możliwość zatrudniania na umowach na czas określony, w którym trzecia umowa przekształca się w bezterminową – komentuje prof. Marcin Zieleniecki z Uniwersytetu w Gdańsku, ekspert NSZZ „Solidarność". – Pracodawcy stosowali wieloletnie umowy albo resetowali licznik miesięczną przerwą pomiędzy kolejnymi umowami, dzięki czemu mogli stosować takie zatrudnienie w nieskończoność. Teraz powinno się to zmienić. Jak zwykle jednak diabeł tkwi w szczegółach – dodaje.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dodatek dopełniający do renty socjalnej przyznawany jest od 1 stycznia 2025 roku, a jego wypłaty rozpoczną się od 1 maja 2025 roku. Jednak tylko część osób otrzyma go automatycznie. Wyjaśniamy, kto musi złożyć wniosek o dodatek dopełniający.
W sytuacji jednoczesnego pobierania renty rodzinnej i renty socjalnej oba świadczenia jako samoistne tytuły powinny być obciążone składką zdrowotną.
Osoby uprawnione do pobierania renty rodzinnej, nieposiadające obojga rodziców, mają prawo do dodatku dla sieroty zupełnej. Świadczenie wymaga złożenia wniosku i podlega corocznej waloryzacji. Jak wnioskować o dodatek?
Od marca emerytury i renty wzrosną o 5,5 proc. W związku z tym wyższe będą także inne świadczenia, w tym np. dodatek pielęgnacyjny i ryczałt energetyczny. Z roku na rok przybywa jednak także emerytur groszowych.
Od 1 marca 2025 roku zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń - przypomina w najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Osoby, które w 2024 roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mają na to czas do końca lutego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas