Aktualizacja: 24.03.2015 11:21 Publikacja: 24.03.2015 11:21
Magdalena Dec
Foto: materiały prasowe
Obecne prawo upadłościowe i naprawcze, będąc w dużym stopniu regulacją nieprzystosowaną do obecnych warunków gospodarczych, nie zapewnia w dostatecznym stopniu szans utrzymania się na rynku firm mających przejściowe problemy finansowe. Nowa, uproszczona i bardziej elastyczna regulacja ma na celu nie tylko zapobieżenie przedwczesnemu ogłoszeniu postępowania upadłościowego dłużnika, lecz również umożliwienie utrzymania miejsc pracy. Dotychczasowa praktyka pokazała, że nie sprawdziło się połączenie w jednej ustawie procedur likwidacyjnych i naprawczych, stąd kluczową zmianą w przewidywanej nowelizacji będzie odrębne uregulowanie procedur upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Oto kolejna biznesowa ofiara wojny Putina. Największy deweloper Rosji stoi na skraju bankructwa. Pogrąża go gwałtowna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji i obcięcie przez Kreml preferencyjnych programów hipotecznych. Akcje tylko dziś potaniały o 9 proc.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Motoryzacyjnych CLEPA alarmuje, że narzucona przez unijnych polityków elektromobilność rujnuje przemysł samochodowy.
Bankructwo dewelopera nie przesądza o braku możliwości wykonania umów deweloperskich i uzyskania własności nieruchomości przez nabywców. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.
Szkoda w masie upadłości wyrządzona przez syndyka w czasie trwania postępowania upadłościowego jest szkodą wyrządzoną ogółowi wierzycieli. Ogranicza możliwość ich zaspokojenia, chyba że do masy upadłości zostanie przekazane odszkodowanie.
Aż o 11 proc. może w tym roku wzrosnąć liczba bankructw przedsiębiorstw na świecie. Zagrożonych jest aż 1,6 mln miejsc pracy - szacuje w najnowszym raporcie Allianz Trade.
Interes w przeglądaniu akt sprawy dłużnika mają nie tylko wierzyciele. Uzyskaniem dostępu do akt może być zainteresowana np. osoba, której prawo lub rzecz zostało błędnie zakwalifikowane jako składnik majątku upadłego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas