Odsetki niezapłacone przez dłużnika

Sprzedaż wierzytelności odsetkowej, niezaliczonej uprzednio do przychodów podatkowych nie uprawnia podatnika do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nominalnej wartości tej wierzytelności. W przeciwnym razie doszłoby do naruszenia zasady równowagi przychodów i kosztów ich uzyskania, zaś sprzedaż wierzytelności odsetkowej byłaby podatkowo korzystniejsza niż jej wyegzekwowanie przez wierzyciela.

Publikacja: 09.08.2019 02:00

Odsetki niezapłacone przez dłużnika

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 marca 2019 r. w sprawie II FSK 1112/17.

Spółka z o.o., będąca wspólnikiem spółki komandytowej udzielającej pożyczek podmiotom z grupy kapitałowej w celu finansowania inwestycji deweloperskich realizowanych przez te podmioty, wystąpiła do dyrektora izby skarbowej w Katowicach z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie przepisów ustawy o CIT. Spółka komandytowa zamierzała sprzedawać posiadane wierzytelności w celu refinansowania swojej działalności. Spółka z o.o. wystąpiła do organu podatkowego o potwierdzenie, że w związku ze sprzedażą wierzytelności pożyczkowych będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość nominalną wierzytelności z tytułu naliczonych, a niezapłaconych odsetek w kwocie nieprzekraczającej przychodu osiągniętego w związku ze sprzedażą wierzytelności odsetkowych oraz proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku spółki komandytowej.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki