Aktualizacja: 22.01.2015 01:00 Publikacja: 22.01.2015 01:00
Foto: www.sxc.hu
Spółka złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na budowę budynku na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Wraz z tym wnioskiem na rachunek urzędu została wpłacona opłata skarbowa od wydania tego zezwolenia. Ponieważ cofnęliśmy wniosek, organ umorzył postępowanie. Ale spółka nie otrzymała zwrotu opłaty skarbowej od tego wniosku. Czy ta opłata ulega przepadkowi, czy organ powinien nam ją zwrócić? – pyta czytelnik.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Przez lukę w przepisach dane liczącego na poufność sygnalisty mogą poznać osoby nieuprawnione. Prawnicy apelują o nowelizację. Resort rodziny zaleca natomiast, by stosować wykładnię uwzględniającą interes publiczny.
Metropolia nie jest ani jednostką budżetową, ani jednostką samorządu terytorialnego i nie ma prawa do zwolnienia z opłaty skarbowej.
Jeśli przedsiębiorca uiścił opłatę od wydania zaświadczenia lub zezwolenia, a takiego dokumentu dla niego nie wystawiono, to ma prawo do żądania oddania mu zapłaconej kwoty.
Zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego, potrzebne do jego sprzedaży, nie podlega opłacie skarbowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Opłatę uiszcza się wraz ze skierowaniem wniosku do instytucji. Gdy żądanie to nie zostanie wykonane, możliwe jest otrzymanie pieniędzy z powrotem.
Jeśli z przepisów wynika obowiązek dołączenia do akt sprawy oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa (prokury), to z chwilą złożenia takiego dokumentu powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej.
Nie będzie opłaty skarbowej od pełnomocnictw w sprawach podatkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas