Aktualizacja: 06.03.2016 14:32 Publikacja: 06.03.2016 14:32
Foto: Bloomberg
Załatwianie wielu spraw urzędowych wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej. Opłatę uiszcza się najczęściej przy wnoszeniu podań. Nie jest przy tym wymagane wypełnianie deklaracji, a o wysokości odpowiedniej stawki podatnik jest informowany na miejscu. Dlatego mało kto zadaje sobie trud uzyskania informacji dotyczących opłaty. Tymczasem istnieje ku temu bardzo dobry powód. Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 783) przewiduje możliwość otrzymania zwrotu opłaty. Przysługuje on częściej, niż mogłoby się zdawać. Dlatego zapamiętanie kilku podstawowych informacji na temat tej daniny może przynieść wymierną korzyść.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Metropolia nie jest ani jednostką budżetową, ani jednostką samorządu terytorialnego i nie ma prawa do zwolnienia z opłaty skarbowej.
Jeśli przedsiębiorca uiścił opłatę od wydania zaświadczenia lub zezwolenia, a takiego dokumentu dla niego nie wystawiono, to ma prawo do żądania oddania mu zapłaconej kwoty.
Zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego, potrzebne do jego sprzedaży, nie podlega opłacie skarbowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Organ odda kwotę pobraną za niewydane zaświadczenia lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję), dopiero gdy wystąpi o to zainteresowany podmiot.
Jeśli z przepisów wynika obowiązek dołączenia do akt sprawy oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa (prokury), to z chwilą złożenia takiego dokumentu powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej.
Nie będzie opłaty skarbowej od pełnomocnictw w sprawach podatkowych.
Energetyka. Zniesienie opłaty skarbowej za decyzje w sprawie ?dodatku energetycznego ?nie uruchomi lawiny podań?o dofinansowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas