Firmom z sektora MŚP Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oferuje kredyt inwestycyjny współfinansowany ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest on przeznaczony na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw. W szczególności chodzi o inwestycje związane z ochroną środowiska, badaniami i pracami rozwojowymi oraz tworzeniem nowych miejsc pracy.
Do 100 proc. inwestycji
Wykorzystanie kredytu następuje jednorazowo lub w transzach, a spłaty zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem. Koszt finansowanej inwestycji nie może przekroczyć równowartości 25 mln euro. Z kolei środki z EBI nie mogą przekroczyć 50 proc. łącznego finansowania. Jednak w razie takiej potrzeby ze strony przedsiębiorcy BGK zapewnia też finansowanie ze środków własnych. Wspólnie z dotacją unijną można finansować do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Opłaty i prowizje związane z udzieleniem i obsługą kredytu pobierane są w wysokości określonej w taryfie opłat i prowizji BGK. Oprocentowanie kredytu oparte jest na stawce rynkowej WIBOR oraz ustalanej indywidualnie, m.in. w zależności od oceny sytuacji finansowanej przedsiębiorstwa, marżę banku. Jednak co ważne, kredyt udzielany jest na warunkach korzystniejszych niż w przypadku finansowania udzielanego wyłącznie ze środków własnych BGK.
Współpraca BGK i EBI
W 2012 r. BGK dostał od EBI 75 mln euro (umowa pożyczki Global Loan III) na przedsięwzięcia służące rozwojowi regionalnemu oraz na wsparcie finansowe sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
– W związku z dużym zainteresowaniem tymi kredytami otrzymaliśmy kolejną pulę środków w wysokości 125 mln euro (umowa z grudnia 2013 r.). Na jej wykorzystanie mamy czas do końca 2015 r. – informuje Anna Czyż, rzeczniczka BGK.
– Nasza współpraca z EBI trwa już 13 lat i w sumie zaowocowała 375 mln euro, z których finansujemy działalność polskich przedsiębiorstw i samorządów. Środki te wspierają rozwój regionalny oraz społeczne budownictwo mieszkaniowe. Służą również do finansowania inwestycji komunalnych i budowy infrastruktury w gminach. W ostatnich latach listę beneficjentów udało się rozszerzyć, dołączając małe i średnie przedsiębiorstwa, które bardzo chętnie korzystają z tej formy kredytowania – mówi „Rz" Małgorzata Kleniewska-Wodtke, dyrektor zarządzająca pionem sprzedaży i produktów BGK.
Nowością jest fakt, że w ramach nowej puli pieniędzy z EBI bank oferuje też, obok kredytów, emisję obligacji. Usługa przeznaczona jest dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, posiadających osobowość prawną i poszukujących zewnętrznych źródeł finansowania. Umożliwia to m.in. firmom na zaciągnięcie pożyczki na rynku kapitałowym, przeznaczonej na finansowanie działalności bieżącej lub długotrwałych przedsięwzięć inwestycyjno-rozwojowych.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora, a.osiecki@rp.pl
Parametry i warunki udzielenia pożyczki
Kredyty inwestycyjne Banku Gospodarstwa Krajowego finansowane ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielane są wyłącznie w złotówkach. Kwota kredytu jest ustalana w zależności od potrzeb związanych z realizowaną inwestycję, choć koszt finansowanego projektu nie może przekroczyć równowartości 25 mln euro. Kredyt jest udzielany na okres do dziesięciu lat. Minimalny okres kredytowania wynosi dwa lata. Dopuszczalny jest maksymalnie trzyletni okres karencji w spłacie kapitału kredytu. Warunki udzielenia kredytu nie nastręczają przedsiębiorcom specjalnych problemów. Wnioskodawca musi posiadać zdolność kredytową i wnieść wkład własny w finansowane przedsięwzięcie. Wymagane jest też ustanowienie prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu oraz spełnienie wymagań dotyczących finansowania ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego.