Tak uznał gdański oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w decyzji nr 311 ?z 13 sierpnia 2014 r. (DI/100000/43/961/2014). Została ona wydana ?w następującym stanie faktycznym. Członek zarządu spółki będący także osobą prowadzącą działalność gospodarczą zawarł umowę kontraktu menedżerskiego. Usługi zarządcze i menedżerskie zostały objęte wpisem do ewidencji działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorcy dochody z kontraktu są jedynymi z prowadzonej działalności. Wynagrodzenie z tytułu kontraktu jest wyższe od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Powstała wątpliwość, czy członek zarządu z tytułu kontraktu wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien być zgłoszony do ZUS przez zleceniodawcę.

Wydając decyzję interpretującą przepisy, ZUS przypomniał, że co do zasady umowa o zarządzanie spółką – kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną ?o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. W sytuacji gdy osoba świadcząca usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego w ramach działalności gospodarczej uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście, to umowa kontraktu menedżerskiego jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, a nie umową wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Jest tak, gdy jedynym przedmiotem działalności jest świadczenie usług tego typu na rzecz innego podmiotu i prowadzący działalność nie uzyskuje jakichkolwiek innych przychodów poza tymi wynikającymi z kontraktów menedżerskich.

ZUS podkreślił, że z tego powodu nie można powoływać się na wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2008 r. (I UK 138/2008, OSNP 2010/11-12/144). ?SN postanowił, że kontrakt menedżerski jako źródło przychodu z działalności wykonywanej osobiście nie stanowi  samodzielnej podstawy podlegania ubezpieczeniom społecznym z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli jest realizowany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

ZUS zaznaczył, że wyrok ten został wydany w oparciu o inny stan faktyczny, ?w którym prowadzący działalność oprócz umowy o zarządzanie spółką świadczył w ramach swej działalności inne usługi także niezwiązane z doradztwem gospodarczym (wynajmowanie pomieszczeń), uzyskując z tego przychód.

Z uwagi na powyższe ZUS postanowił, że osoba zarządzająca z tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego w okresie od dnia oznaczonego ?w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2 oraz art. 11 ust. 2 ustawy ?o systemie ubezpieczeń społecznych. Składki na wspomniane ubezpieczenia  obliczają, rozliczają i przekazują co miesiąc do ZUS, jak stanowi art. 17 ust. 1 wspomnianej ustawy,  płatnicy składek, czyli zleceniodawcy.