Ministerstwo Gospodarki skierowało do konsultacji projekt założeń zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Mają sprawić, że ta formuła będzie częściej wykorzystywana.

Dziś bowiem, jak wynika z danych przywoływanych przez resort (raport dotyczący rynku PPP z 2013 r.), w trakcie realizacji jest tylko 48 przedsięwzięć, a 116 czeka na zakończenie analiz przygotowawczych i podpisanie umów.

– W projekcie założeń znalazły się proponowane przez nas od dawna postulaty – mówi „Rz" Iwona Herbst, prezes zarządu Fundacji Centrum PPP. – Mam nadzieję, że będzie więcej takich projektów. Strasznie długo się bowiem rozpędzamy.

Jej zdaniem szczególnie istotna jest zmiana dotycząca zaliczania wydatków związanych z umową PPP do wydatków majątkowych. Chodzi o środki finansowe podmiotu publicznego przeznaczane na wytworzenie, nabycie lub ulepszenie środków trwałych, nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz współudział w kosztach wytworzenia środków trwałych. Do tej pory kwalifikacja tych wydatków była niejasna.

– Te zmiany powinny ostatecznie rozwiać wątpliwości praktyczne, z którymi borykają się wszyscy realizujący projekty partnerstwa w Polsce – mówi Tomasz Korczyński, adwokat współkierujący praktyką PPP w kancelarii Dentons.

Ułatwić przedsięwzięcia PPP ma także przewidziana dla wykonawcy, już po wyborze jego oferty, możliwość utworzenia spółki zależnej, która będzie odpowiedzialna za wykonanie przedmiotu postępowania.

Zniesione mają być limity zabezpieczenia (dziś to od 2 do 10 proc. ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania).

Jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła udzielać swojemu partnerowi dotacji.

W umowach PPP będą się musiały znaleźć zasady ich wcześniejszego rozwiązania. Łatwiej mają być zawierane dłuższe umowy – na ponad cztery lata. Dziś w takiej sytuacji trzeba przekazać prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych zawiadomienie z uzasadnieniem. Zgodnie z projektem ma wystarczyć samo zawiadomienie.

– Od lat praktycy PPP postulują przeprowadzenie kompleksowej nowelizacji ustawy o PPP usprawniającej prowadzenie przedsięwzięć w tej formule. Dotychczasowe fragmentaryczne zmiany ustawy o PPP były zdecydowanie niewystarczające. Dlatego inicjatywę Ministerstwa Gospodarki należy uznać za słuszną i idącą w dobrym kierunku – mówi mecenas. Korczyński.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne