Czego dotyczył spór
Spółka zgłosiła prezydentowi miasta zamiar wykonania remontu budynku polegający na wymianie uszkodzonej szklano-aluminiowej elewacji na nową. Do zgłoszenia dołączyła mapę, zdjęcia stanu obecnego oraz opis planowanych robót. Zgodnie z opisem remont miał obejmować wymianę okien, drzwi wejściowych do budynku, montaż profili aluminiowych ze szkłem refleksyjnym, pokrycie tynkiem elewacji szczytowych, wymianę rynien i rur spustowych.
Prezydent miasta zobowiązał spółkę do uzupełnienia zgłoszenia – miała m.in. szczegółowo opisać zakres i sposób prowadzenia robót, dołączyć rysunki elewacji po remoncie (z uwzględnieniem kolorystyki). W uzasadnieniu postanowienia organ podał, że budynek, którego dotyczy zgłoszenie, jest położony ?w strefie ochrony konserwatorskiej i podlega opiniowaniu przez miejskiego konserwatora zabytków.
Spółka opisała planowane prace i określiła kolorystykę fasady, ale prac nie rozpoczęła, gdyż prezydent miasta wniósł sprzeciw do zgłoszenia. Podał dwa powody: zgłoszenie nie zostało uzupełnione zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, poza tym zgłoszone roboty wymagają pozwolenia na budowę, gdyż noszą znamiona przebudowy.
Tę decyzję utrzymał w mocy wojewoda. Uznał, że zgłoszone roboty są przebudową i wymagają pozwolenia na budowę. A to dlatego, że inwestor planuje montaż nowej elewacji, której wygląd będzie inny niż elewacji dotychczasowej. Nie będzie to zatem odtworzenie stanu pierwotnego jak definiuje się remont.
W skardze do sądu administracyjnego spółka argumentowała, że wymiana elewacji z wykorzystaniem aktualnie stosowanych materiałów nie jest przebudową obiektu budowlanego, gdyż nie powoduje zmiany parametrów technicznych lub użytkowych budynku. Jest to remont, którego definicja ustawowa dopuszcza zastosowanie wyrobów innych, niż zastosowane pierwotnie.
Rozstrzygnięcie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 5 maja 2014 r. się z tym zgodził. Przypomniał, że zarówno przebudowa, jak i remont zostały zdefiniowane w ustawie Prawo budowlane. Zgodnie jej art. 3 pkt 7a przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku za wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość lub liczba kondygnacji.
Przebudowa dotyczy budynku i jego parametry użytkowe i techniczne zmienia. Układ elementów elewacji nie stanowi ani parametru technicznego budynku, ani też nie decyduje o kwestiach użytkowych. Sam wygląd elewacji i rozmiar elementów tworzących elewację może mieć znaczenie dla kwestii estetycznych, nie można jednak utożsamić go z parametrami użytkowymi lub technicznymi budynku – stwierdził WSA.
Zdaniem sądu zgłoszone przez spółkę roboty są remontem i nie wymagają pozwolenia na budowę. To dlatego, że zaplanowana zmiana elewacji prowadzi do jej odnowienia. Wymiana elementów starych na nowe nie stanowi bieżącej konserwacji, a jednocześnie odtwarza stan pierwotny, rozumiany jako wykończenie elewacji budynku panelami szklano-aluminiowymi. W ocenie sądu odtworzenia stanu pierwotnego nie można ograniczać do takich tylko przypadków, gdy nowe elementy użyte do zmiany elewacji zachowują dotychczasowy wygląd budynku.
—Dorota Gajos-Kaniewska
sygnatura akt: II SA/Gl 1535/13