Wczoraj porozumienie w tej sprawie podpisali Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz i Prokurator Generalny Andrzej Seremet.
- Naszym wspólnym celem jest doprowadzenie do odpowiedzialności osób łamiących prawa pracownicze, szczególnie w przypadkach, gdy na skutek takich zachowań dochodzi do wypadków przy pracy - powiedział Andrzej Seremet.
W ocenie Iwony Hickiewicz współpraca inspektorów pracy z prokuratorami jest coraz lepsza, ale PIP liczy na jeszcze większe wsparcie śledczych w sprawach wypadków przy pracy, których skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pracownika.
Do czego zobowiązały się PIP i prokuratora? Obie instytucje mają wyznaczyć osoby odpowiedzialne za wzajemne kontakty. W inspektoratach PIP tacy specjaliści będą nadzorowali działania inspektorów pracy związane z kierowaniem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokurator wyznaczony w PG ma natomiast monitorować postępowania przygotowawcze w sprawach, w których zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył organ PIP.
Poza tym Inspekcja zobowiązała się do niezwłocznego przekazywania na żądanie prokuratury szczegółowej dokumentacji z kontroli pracodawcy oraz innych niezbędnych dokumentów będących w jej posiadaniu. Prokuratorzy będą mogli także liczyć na stanowisko PIP w sprawie, gdy zawiadomienie o przestępstwie złoży nie inspektor, lecz pokrzywdzony lub inna osoba. Na wniosek prokuratora prowadzącego postępowanie w sprawie, w której pokrzywdzony jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, PIP przeprowadzi najszybciej jak to możliwe kontrolę w firmie zatrudniającej taką osobę .
Prokuratorzy natomiast będą musieli przestrzegać obowiązku niezwłocznego informowania okręgowych inspektoratów pracy o wszczęciu postępowania w sprawie o przestępstwo, gdy zawiadomienie kierowała PIP. Przed wydaniem postanowienia o umorzeniu postępowania lub odmowie wszczęcia mają umożliwiać inspektorom zapoznanie się z zebranymi dowodami po to, by PIP mogła zgłosić dodatkowe wnioski dowodowe. PIP dostanie postanowienie o odmowie wszczęcia lub umorzeniu dochodzenia, a jeśli złoży wniosek - także uzasadnienia takich decyzji. Prokuratura będzie też bez zwłoki zawiadamiać PIP o zakończeniu postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa, skierowaniu do sądu aktu oskarżenia lub wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.
Obie strony porozumienia mają organizować systematyczne szkolenia i spotkania dla inspektorów pracy i prokuratorów.