Czy w świadectwie pracy szef musi podać, że zwolnił etatowca w trybie natychmiastowym? Pracownikowi zależy na tym, aby nie ujawniać takiej wiadomości, gdyż utrudni mu to znalezienie kolejnego zajęcia.

Niestety, taka informacja musi się znaleźć w świadectwie pracy. Zgodnie ?z art. 97 k.p. należy w nim podać dane ?o okresie i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiązania albo okolicznościach wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne dane niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w tym dokumencie zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, a na żądanie pracownika ujawnia się także wysokość i składniki wynagrodzenia oraz uzyskane kwalifikacje.

Bardziej szczegółowy katalog informacji, które należy zamieścić ?w świadectwie pracy, określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania ?i prostowania. Zgodnie z nim ?w świadectwie oprócz informacji określonych w art. 97 § 2 k.p. zamieszcza się te dotyczące m.in.:

- ?wymiaru czasu pracy pracownika ?w czasie trwania stosunku pracy,

- ?podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,

- ?urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika ?w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,

- ?należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do ustania tego stosunku z powodu braku pieniędzy,

- ?okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,

- ?wykorzystanego urlopu wychowawczego,

- ?okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych ?czy okresu wykonywania pracy ?w szczególnych warunkach lub ?w szczególnym charakterze.

Zarówno z kodeksu pracy, jak ?i z rozporządzenia wynika, że w świadectwie ujawnia się rzeczywisty tryb rozwiązania stosunku pracy. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której sąd pracy orzekł, że rozwiązanie z etatowcem angażu bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie. Wówczas pracodawca musi zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło ?za wypowiedzeniem dokonanym przez niego.

podstawa prawna: art. 97 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.)