Tak.

O ile od momentu odebrania dyplomu ukończenia pierwszych studiów nie minęło więcej niż 48 miesięcy i o ile czytelnik nie pracuje na podstawie umowy o pracę lub nie prowadzi własnej działalności gospodarczej bądź nie prowadził jej ?w okresie ostatnich 12 miesięcy. Zasady kwalifikowania kandydatów są bowiem precyzyjne. Z programu, ?o który pyta czytelnik, mogą bowiem skorzystać osoby, które:

- ?są studentami ostatniego roku studiów,

- ?są absolwentami uczelni, a od dnia wydania dyplomu nie upłynęło więcej niż 48 miesięcy,

- ?nie mają stałego zatrudnienia (umowa o pracę),

- ?nie prowadzą własnej firmy i nie prowadziły jej w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Mówiąc o studentach ostatniego roku, należy podkreślić, że nie ma żadnego znaczenia, czy są to studia licencjackie, uzupełniające studia magisterskie czy też magisterskie studia pięcioletnie (jednolite). Każde z nich kwalifikują do programu. Jedyny warunek jest taki, że trzeba być na ostatnim ich roku. W przypadku pojęcia "absolwent" jest ono tak samo szeroko traktowane. Absolwentem jest osoba mająca za sobą obroniony licencjat albo pracę magisterską. Dlatego do programu mają prawo zgłaszać się osoby, które są na różnych etapach edukacji, o ile przynajmniej jeden warunek jest spełniony. Przykładowo, ktoś skończył studia licencjackie, zrobił rok przerwy i obecnie jest na pierwszym roku studiów magisterskich. Jako absolwent tych licencjackich kwalifikuje się do programu. Inny przypadek może być taki, że ktoś ponad cztery lata temu ukończył studia i teraz wrócił na uczelnię i jest na drugim roku dwuletnich uzupełniających studiów magisterskich. W takim wypadku nie może kandydować jako absolwent (od wydania dyplomu minęło ponad 48 miesięcy), ale może przystąpić do niego jako student ostatniego roku. Z kolei kategoria osób niemających stałego zatrudnienia wyłącza ze wsparcia tylko te osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub prowadzą własną działalność gospodarczą, ewentualnie prowadziły taką działalność, a od jej zamknięcia do dnia złożenia wniosku o pożyczkę nie minęło jeszcze 12 miesięcy.

Natomiast osoby pracujące np. na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło jak najbardziej mogą o takie wsparcie wystąpić. Dotyczy to także osób, które współpracują np. z akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości (o ile nie zarejestrowały jeszcze działalności). Warto więc jeszcze raz podkreślić, chociaż wynika to ?z powyższych kryteriów, że do ubiegania się o wsparcie nie jest wymagane posiadanie formalnego statusu bezrobotnego. Wystarczy, że kandydat w momencie składania wniosku o pożyczkę złoży oświadczenie, że nie jest osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę.

Istota programu

Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie" opiera się na udzielaniu preferencyjnych pożyczek na zakładanie własnych firm i ewentualnie dodatkowych pożyczek na zatrudnianie w nich dodatkowych osób mających status bezrobotnych. Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej (pożyczka podstawowa) charakteryzuje się następującymi cechami:

- ?wartość pożyczki: do 60 tys. zł,

- ?oprocentowanie: na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP (aktualna wysokość stopy redyskonta weksli 2,75 - wysokość oprocentowania pożyczki 0,69 proc. w skali roku),

- ?okres spłaty: do siedmiu lat (84 miesiące),

- ?możliwość uzyskania karencji w spłacie kapitału do roku,

- ?wypłata środków: zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez wnioskodawcę i zaakceptowanym przez pośrednika finansowego.

Natomiast pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, ?w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy (pożyczka uzupełniająca), to instrument charakteryzujący się następującymi cechami:

- ?wartość pożyczki: do 20 tys. zł,

- ?oprocentowanie na takim samym poziomie jak przy uzyskanej pożyczce podstawowej,

- ?termin wnioskowania: po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych,

- ?harmonogram spłaty pożyczki uzupełniającej dostosowany do harmonogramu spłaty pożyczki podstawowej (spłata obydwu pożyczek powinna nastąpić w tym samym terminie),

- ?wypłata środków nastąpi po zawarciu umowy pożyczki,

- ?rozliczenie pożyczki dokonywane będzie na podstawie opłaconych faktur dotyczących wydatków na utworzenie stanowiska pracy,

- ?możliwość umorzenia pozostałej do spłaty kwoty kapitału, jeśli utworzone stanowisko pracy dla osoby bezrobotnej skierowanej przez powiatowy urząd pracy utrzymane zostało przez minimum rok, a spłaty pożyczki, ?w tym pożyczki uzupełniającej, realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za jego realizację. Warto jeszcze dodać, że na tym etapie realizacji programu nowe firmy muszą być otwierane na obszarze jednego z wymienionych województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Nie ma natomiast  znaczenia miejsce ukończenia studiów lub aktualnego studiowania.