Po ustaleniu, czy dana inwestycja PV jest możliwa z punktu widzenia planowania przestrzennego, przed inwestorem są kolejne zadania związane ?z ustaleniem konieczności uzyskania i ewentualnym uzyskaniem wielu różnych decyzji administracyjnych. ?W praktyce najczęściej jest to:
- ?zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej lub leśnej,
- ?pozwolenie na wycinkę drzew lub krzewów,
- ?pozwolenia wodnoprawne,
- ?zgoda konserwatora zabytków oraz
- ?decyzja środowiskowa.
Proces uzyskiwania tych decyzji jest często wydłużony z uwagi na brak spójnych regulacji prawnych dla systemów PV w Polsce, co powoduje trudności w ocenie, czy ?w konkretnym przypadku uzyskanie decyzji jest w ogóle konieczne.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 52 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. ?w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, takim przedsięwzięciem będzie zabudowa przemysłowa, w tym zabudowa systemami fotowoltaicznymi, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż:
Pozwolenia na budowę ani zgłoszenia nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń PV na istniejących obiektach
- ?0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ?ust. 1 pkt 1–5, 8 i 9 ustawy ?z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, ?o których mowa w art. 6 ?ust. 1 pkt 1–3 tej ustawy, oraz
- ?1 ha na obszarach innych niż wymienione powyżej.
Przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia w wyniku realizacji przedsięwzięcia. Zatem w przypadku większych przedsięwzięć inwestycyjnych PV, konieczne będzie dodatkowo przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, co może prowadzić do konieczności uzyskania decyzji środowiskowej.
Pozwolenie ?czy zgłoszenie
Zagadnienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę farmy PV – z uwagi na brak jasności przepisów – wciąż (pomimo ostatnich zmian) – budzi w praktyce wiele wątpliwości.
Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę zależy od inwestorskich parametrów planowanej inwestycji, jak również od tego, w jaki sposób instalacje PV zostaną posadowione.
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 prawa budowlanego (obowiązującym od 11 września 2013 r., wprowadzonym przez tzw. Mały Trójpak) pozwolenia na budowę ani zgłoszenia nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na montażu pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolno stojących kolektorów słonecznych.
Są wątpliwości
Nowe przepisy nie wskazują jednak, czy urządzenia PV wchodzące w skład farmy PV mogą być budowane bez pozwolenia na budowę, jeśli każde z nich ma moc do 40 kW czy ich łączna moc ma wynosić do 40kW. Na gruncie stosowania tego przepisu pojawiają się wątpliwości interpretacyjne, co może spowolnić rozpoczęcie procesu inwestycyjnego PV. ?Z literalnego brzmienia przepisu nie wynika bowiem, że łączna moc urządzeń i instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego budowanych bez pozwolenia na budowę może wynieść do 40 kW. Niestety, przepisy prawa nie definiują też ani urządzenia fotowoltaicznego ani kolektora słonecznego, co dodatkowo utrudnia inwestorom przejście przez zawiłości prawa w tym zakresie. Pomimo zmian wprowadzonych od 11 września ?2013 r., jeśli inwestycja obejmuje, oprócz budowy urządzeń PV, także niezbędną infrastrukturę, uzyskanie pozwolenia na budowę w praktyce i tak może okazać się konieczne. Posiadanie pozwolenia budowlanego bez wątpienia będzie przydatne, jeśli inwestor planuje w przyszłości odsprzedaż projektu. Wtedy taka decyzja pozytywnie wpłynie na ocenę danej inwestycji przez potencjalnych kupców.
Na istniejących obiektach
Pozwolenia na budowę ani zgłoszenia nie wymaga teoretycznie wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń PV na istniejących obiektach budowlanych. Wyjątek stanowi instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej trzech metrów, które wymaga dokonania zgłoszenia właściwemu organowi. I tutaj, ułatwienie dla inwestora może okazać się prowizoryczne, gdyż instalowanie urządzeń PV często wiąże się z wykonywaniem dodatkowych robót budowlanych w obiekcie budowlanym, na którym dane urządzenia są instalowane. Takie roboty budowlane zazwyczaj zostają zakwalifikowane jako rozbudowa, przebudowa bądź też nadbudowa obiektu budowlanego, na co z kolei wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.