Sąd Najwyższy w uchwale z 11 lutego 2014 r. (sygn. I UZP 4/13) odmówił rozstrzygnięcia, czy pracodawca jest zainteresowanym w postępowaniu o przyznanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego w związku z wypadkiem przy pracy. Ma to ogromne znaczenie, gdyż od tego rozstrzygnięcia zależy, czy takie postępowanie będzie nieważne.

Sąd Najwyższy w uchwale przyznał sądom ubezpieczeń społecznych uprawnienie do oceny, czy dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Przemawia to za koniecznością wzywania pracodawcy, jako zainteresowanego, do udziału w postępowaniu dotyczącym przyznania świadczenia po wypadku przy pracy, szczególnie jeśli wymaga to ustalenia, czy zdarzenie było wypadkiem. Rozstrzygnięcie sprawy może też rzutować na dalsze prawa i obowiązki pracodawcy. Mimo to aktualna linia orzecznicza wskazuje, że gdy pracodawca nie zostanie wezwany do udziału w sprawie, postępowanie nie zostanie uznane za nieważne.

Odmowa podjęcia uchwały może wynikać z przyjętej przez SN linii orzeczniczej. Problematyka udziału pracodawcy, jako zainteresowanego, w sprawach dotyczących przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy  była poruszana przez SN w wyroku z 5 czerwca 2007 r. (sygn. I UK 8/07). Sąd stwierdził, że: „Pracodawca nie jest podmiotem zainteresowanym w postępowaniu o przyznanie prawa do renty z tytułu wypadku przy pracy lub o jednorazowe odszkodowanie". Wskazał, że zgodnie ?z art. 47711 § 2 kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym jest ten, czyje prawa i obowiązki zależą od rozstrzygnięcia sprawy, natomiast rozstrzygnięcie ?w przedmiocie przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ?w postaci renty ?wypadkowej i jednorazowego odszkodowania nie powoduje po stronie pracodawcy żadnych praw ani obowiązków. ?Zdaniem SN za brakiem uznania pracodawcy za zainteresowanego przemawiał także argument, że pracodawca nie jest związany wyrokiem ustalającym prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy.

To orzeczenie było krytykowane w doktrynie ze względu na argumenty przemawiające za uznaniem pracodawcy  za podmiot  zainteresowany w postępowaniu o przyznanie świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. Poszkodowany pracownik ma bowiem możliwość skierowania do pracodawcy roszczenia cywilnoprawnego o odszkodowanie uzupełniające świadczenia z ZUS z tytułu wypadku przy pracy.

—oprac. mrz

Autor jest radcą prawnym ?w Kancelarii Prawniczej ?Deloitte Legal.