Obecny pracodawca udzielił pracownicy urlopu wypoczynkowego do połowy marca. Kobieta zgłasza się do innej firmy i chce w tym czasie podjąć zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy to możliwe? Czy aktualny szef może sprzeciwić się takiemu wykorzystaniu jej wakacji? – pyta czytelniczka.

Co do zasady pracownik może swobodnie wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Taką wolność każdemu etatowcowi gwarantuje art. 152 k.p., a wzmacnia ją art. 161 k.p. Nakazuje on pracodawcy udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, ?w którym nabył on do niego prawo. Kodeks nie określa sposobu wykorzystania wakacji.

Nie ma także żadnych przepisów, które zabraniałyby ?w tym czasie podjęcia innego zatrudnienia (poza zakazem konkurencji). Zatem to, co podwładny robi w trakcie wypoczynku, jest jego osobistą sprawą. Może wtedy wędrować po górach, wypoczywać na egzotycznej plaży, remontować mieszkanie, spędzać czas na działce czy nawet podjąć inne zajęcie zarobkowe.

I właściwie taka odpowiedź powinna wystarczyć czytelniczce i uspokoić ją co do jej  planów wykorzystania wolnych tygodni. Ale nie jest tak prosto.

Szaleństwa wykluczone

Choć urlop jest uprawnieniem pracownika do okresowego i odpłatnego zwolnienia od zadań (czyli do wypoczynku), ma przede wszystkim służyć regeneracji jego sił utraconych w toku pracy. Tak uznał Sąd Najwyższy, m.in. w wyroku ?z 7 czerwca 2011 r. (II PK 340/10). Etatowiec nie powinien więc tego czasu przeznaczyć na duży wysiłek fizyczny czy nawet nieustającą szampańską zabawę, nawet gdy odbywa się to na wyjeździe. Po powrocie do zakładu nie będzie w stanie wykonywać swoich zadań, gdyż będzie zbyt zmęczony.

Przykład

Pan Jacek w czasie swojego 3-tygodniowego urlopu pojechał na zbiory sałaty do Niemiec. Pracował tam po 12 godzin dziennie. Gdy wrócił do macierzystego zakładu, przez kilka dni zasypiał przy biurku i nie miał sił do koncepcyjnej pracy. Szef w żartach zarzucił mu niewłaściwą regenerację podczas wakacji.

W jaki sposób pracodawca może zmobilizować pracownika do wykorzystania urlopu zgodnie z jego ustawowym przeznaczeniem?

Jak zareagować

Wolno mu to wywieść z ogólnych przepisów kodeksu pracy oraz powinności pracownika. Nakazują one każdemu etatowcowi dbać o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Pośrednio obejmuje to też okres, kiedy pracownik przebywa na urlopie. W czasie wolnym nie powinien więc podejmować działalności, która byłaby sprzeczna z interesem pracodawcy i dobrem zakładu. A już z pewnością trzeba przestrzec przed zatrudnieniem się nawet krótkotrwale u konkurencji.