W 2014 r. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zarejestrował na rzecz spółki Adidas następujący unijny znak towarowy dla odzieży, obuwia i nakryć głowy. W zgłoszeniu do rejestracji spółka Adidas określiła, że znak towarowy składa się z trzech równoległych pasków w jednakowej odległości od siebie, o tej samej szerokości, nałożonych na produkt i skierowanych w dowolnym kierunku: pionowo, poziomo lub ukośnie.
W 2016 r. przedsiębiorstwo belgijskie Shoe Branding Europe BVBA wniosło o unieważnienie prawa do tego znaku, a EUIPO przychylił się do wniosku. Stwierdził, że trzy paski to znak pozbawiony charakteru odróżniającego, zarówno samoistnego, jak i uzyskanego w następstwie używania. Według EUIPO taki znak towarowy w ogóle nie powinien zostać zarejestrowany. Spółka Adidas nie dowiodła bowiem, że znak ten uzyskał w całej Unii Europejskiej charakter odróżniający w następstwie używania.
Spółka Adidas zaskarżyła tę decyzję EUIPO, ale w ogłoszonym dzisiaj wyroku Sąd Unii Europejskiej utrzymał ją w mocy.
Czytaj też:
TSUE: trzy paski to zastrzeżony znak Adidasa
Sąd zauważył najpierw, że sporny znak towarowy nie jest znakiem stanowiącym wzór, który składa się z szeregu regularnie powtarzających się elementów, ale zwykłym znakiem graficznym.
- Postaci, w jakich jest używany, odbiegające od zasadniczych cech danego znaku towarowego, na przykład schematu kolorów (czarne paski na białym tle), nie mogą zostać wzięte pod uwagę. Z tego względu EUIPO słusznie nie uwzględniło licznych dowodów przedstawionych przez spółkę Adidas na tej postawie, że dotyczyły one innych oznaczeń, takich jak w szczególności oznaczenia, w których schemat kolorów został odwrócony (białe paski na czarnym tle) - stwierdził Sąd.
W jego ocenie spółka Adidas nie dowiodła, że sporny znak towarowy był używany na całym obszarze Unii i że w następstwie używania uzyskał na całym tym obszarze charakter odróżniający. Wśród dowodów przedstawionych przez spółkę Adidas jedyne, które do pewnego stopnia były istotne, dotyczyły tylko pięciu z 28 państw członkowskich. Siłą rzeczy nie mogły zostać uwzględnione w odniesieniu do całości obszaru Unii.
Adidas nadal może wnieść odwołanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Wyrok Sądu Unii Europejskiej, sygn. T-307/17