Mniej druczków, formularzy, sprawozdań – takie ułatwienia dla firm szykuje Ministerstwo Gospodarki. Jeśli wejdą w życie, przedsiębiorcom ubędzie sporo biurokracji.
Zmiany znalazły się w projekcie ustawy, który ma trafić wkrótce pod obrady Rady Ministrów. Potem będą nad nim głosować Sejm i Senat.
Mikroprzedsiębiorcy zostaną więc zwolnieni z wymogu przesyłania do GUS formularzy sprawozdawczych w pierwszym roku działalności gospodarczej. Obowiązek ten obejmuje dziś wylosowanych pechowców – co roku to 1000 nowych firm.
– Duże przedsiębiorstwa do realizacji obowiązków statystycznych angażują nawet po kilka osób. Zajmuje to dużo czasu i pochłania dodatkowe koszty. Dla małych firm to jeszcze większe utrudnienie – ocenia Katarzyna Urbańska z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Zniesiony zostanie obowiązek sprawdzania, do 30 kwietnia, danych wysłanych do ZUS w poprzednim roku. Ministerstwo Gospodarki uzasadnia, że nie jest to potrzebne, skoro przedsiębiorcy za przekazanie nieprawdziwych danych narażają się na odpowiedzialność karną. A i tak mogą złożyć raport korygujący.
Ci, którzy zwrócą się o wsparcie do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zamiast zaświadczeń o niekaralności i o braku zaległości w ZUS, przedstawią jedynie oświadczenia w tym zakresie.
1 mld zł
oszczędzą, zdaniem MG, rocznie przedsiębiorcy dzięki zmniejszeniu biurokracji
Zmniejszy się papierologia przy tak powszechnej czynności jak sprzedaż oleju opałowego. Dziś, aby uniknąć obciążenia go akcyzą (a więc by uniknąć podwyższenia jego ceny), trzeba każdorazowo składać oświadczenie o przeznaczeniu do ogrzewania. Po zmianach wystarczy już tylko umowa i jednorazowe powiadomienie celników.
– Ten uciążliwy obowiązek dotyczy dziś praktycznie wszystkich indywidualnych odbiorców oleju opałowego – przypomina Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy.
Będzie też ułatwienie dla importerów. VAT od przywozu towarów spoza UE będzie można rozliczać później niż dziś. Może to poprawić płynność finansową takich firm. – To zmiany w dobrym kierunku, ale to jedynie kosmetyka – ocenia Dorota Wolicka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jej zdaniem konieczne są zmiany bardziej gruntowne, które realnie ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej.