Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje tak zwana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Stanowi ona jedno ze stadiów rozwoju spółki z o.o. Czym właściwie różni się ta forma spółki od spółki właściwej?

Zarząd reprezentuje

Spółkę z o.o. w organizacji reprezentuje zarząd albo pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników. Sama potrzeba powołania pełnomocnika powstaje w okresie pomiędzy chwilą zawiązania spółki a chwilą wyboru członków pierwszego zarządu.

Od chwili powołania pierwszego zarządu wyłącznie on jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki z o.o. w organizacji. Wyjątek stanowi jednoosobowa spółka z o.o. w organizacji. W spółce takiej jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki, poza uprawnieniem do zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego. Jedyny udziałowiec nie może więc być członkiem zarządu ani też pełnomocnikiem spółki.

Jak działa

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji działa w obrocie prawnym pod własną firmą (nazwą), którą z chwilą rejestracji staje się firmą właściwej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z wymogami kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) firma taka powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie „w organizacji".

Przykład

Spółka, której docelowa nazwa firma brzmieć będzie „ABC Sp. z o.o.", w okresie przed zarejestrowaniem, będzie działała pod firmą „ABC sp. z o.o. w organizacji".

Zgodnie z przepisami prawa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji może nabywać we własnym imieniu prawa, w tym prawo własności nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Oznacza to, że de facto prawa i obowiązki spółki w organizacji są praktycznie analogiczne jak prawa i obowiązki spółki właściwej.

Przykład

Spółka „ABC sp. z o.o. w organizacji" przed zarejestrowaniem może więc m.in.:

- kupić lub sprzedać nieruchomość;

- obciążyć posiadaną przez siebie nieruchomość hipoteką;

- wystąpić z powództwem o zapłatę;

- zawrzeć umowę handlową;

- być pozwana o zapłatę należności.

Spółka z o.o. w organizacji może podjąć działalność gospodarczą, już przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Uprawnienie to wynika bezpośrednio z art. 14 ust.4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który stanowi, że „Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców". W praktyce oznacza to, że spółka z o.o. w organizacji posiada najniezbędniejsze cechy do funkcjonowania na rynku.

Przykład

Spółka z o.o. w organizacji może tuż po jej zawiązaniu, a przed rejestracją, nająć lokal użytkowy na potrzeby swojego biura. Spółka taka może także założyć własne konto bankowe.

Kto rządzi

Wspólnicy spółki z o.o. w organizacji zobowiązani są do powołania pierwszego zarządu, jeszcze przed zgłoszeniem spółki do sądu rejestrowego. Do zadań takiego zarządu należy przede wszystkim przyjęcie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, zgłoszenie spółki do właściwego rejestru przedsiębiorców oraz złożenie wymaganych oświadczeń (m.in. oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wspólników wniesione w całości).

Przed rejestracją spółki obowiązkowe jest również powołanie członków organów nadzorczych spółki takich jak rada nadzorcza czy komisja rewizyjna. Wymóg ten swoje uzasadnienie ma w art. 166 § 1 pkt 6 k.s.h., który stanowi, że zgłoszenie spółki z o.o. do rejestru powinno zawierać „nazwiska i imiona członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli ustawa lub umowa spółki wymaga ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej".

Ile czasu na rejestrację

Spółka z o.o. w organizacji, po spełnieniu wszystkich wymogów określonych w art. 163 k.s.h., powinna zostać zgłoszona do rejestru przedsiębiorców. Zgłoszenie musi nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki. W przypadku uchybienia temu terminowi spółka z o.o. w organizacji ulega rozwiązaniu.

Przykład

1 lutego 2013 r. zawiązana została w kancelarii notarialnej spółka „ABC sp. z o.o. w organizacji". Musi ona zostać zgłoszona do rejestru najpóź- niej do końca lipca 2013 r. W przeciw- nym razie spółka zostanie rozwiązana.

Zgodnie z dyspozycją art.19 ust. 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o rejestrację spółki składa się na urzędowym formularzu, odrębnym dla każdego typu spółki kapitałowej. W przypadku rejestracji spółki z o.o. formularzem właściwym będzie formularz KRS-W3.

Wniosek ten powinien zostać podpisany przez wszystkich członków zarządu i należy do niego dołączyć wymagane załączniki. W przypadku gdyby wniosek zawierał braki usuwalne, sąd rejestrowy wyznaczy spółce z o.o. w organizacji stosowny termin do ich usunięcia, pod rygorem odmowy wpisu do rejestru.

W sytuacji zaś, gdy dojdzie do błędnego wypełnienia formularza, sąd rejestrowy dokona jego zwrotu. W takim przypadku wniosek ten może być ponownie złożony do sądu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia zarządzenia o jego zwrocie. Jeżeli poprawiony wniosek nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego zgłoszenia.

Przykład

Błędami formalnymi przy rejestracji spółki może być:

- niezłożenie wniosku na urzędowym formularzu;

- błędne wypełnienie wniosku;

- nienależyte opłacenie wniosku;

- niedołączenie do wniosku doku- mentów wymaganych w ustawie.

Wpis spółki do rejestru zamyka proces tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z jego chwilą spółka uzyskuje osobowość prawną i funkcjonuje od tego momentu w swojej docelowej formie ustrojowej. Nie oznacza to jednak powstania nowego, odrębnego od wspólników podmiotu, lecz jedynie uzyskanie przez podmiot już istniejący przymiotu osobowości prawnej. Docelowa spółka z o.o. jest więc kontynuatorką prawną spółki z o.o. w organizacji, a oznacza to m.in. że musi ona spłacać zaciągnięte przez nią długi, a także może wykonywać nabyte przez nią prawa.

We wszystkich kwestiach dotyczących spółki z o.o. w organizacji, które nie są wprost uregulowane w ustawie, odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Autorzy są radcami prawnymi w Kancelarii Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.