Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP3/443-493/13-2/SM).
Organ zgodził się ze stanowiskiem, że usługi zarządzania mogą podlegać opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się przedsiębiorca świadczący usługi zarządzania oraz doradcze. Opisał, że planuje zawrzeć umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania ze spółką akcyjną w organizacji, w której pełni funkcję prezesa.
Na podstawie umowy podatnik zobowiązuje się do świadczenia usług polegających na osobistym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności spółki wraz z ich reprezentacją wobec organów państwowych, samorządu terytorialnego i innych podmiotów trzecich.
Prezes zarządu będzie wykonywał swoje obowiązki osobiście, bez możliwości zlecenia ich wykonania osobie trzeciej. Nie jest jednak wyłączona możliwość korzystania na własny koszt i ryzyko z usług zatrudnionych w jego firmie pracowników oraz niezależnych doradców. Zarządzający ponosi odpowiedzialność za działania i zaniechania tych osób jak za własne działania i zaniechania. Umowa zobowiązywała go do zawarcia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania.
Podatnik zapytał, czy świadczone przez niego usługi są opodatkowane 23-proc. VAT. Jego zdaniem tak. Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT nie uznaje się za działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, czynności wykonywanych na podstawie stosunku pracy i osiągania przychodów z tzw. działalności wykonywanej osobiście, w tym m.in. otrzymywanych z tytułu zasiadania w zarządzie spółki akcyjnej.
Wyłączenie to stosuje się, jeśli członek zarządu jest związany ze spółką zobowiązaniami w zakresie warunków wykonywania określonych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności wobec osób trzecich.
Zdaniem podatnika jego umowa spełnia dwa z trzech powyższych warunków, tj. opisuje warunki pracy i wynagrodzenie. Odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi jednak nie spółka, tylko prezes, w związku z czym należy go uznać za przedsiębiorcę, opodatkowanego VAT.
Izba skarbowa w pełni zaaprobowała to stanowisko.