To zależy.
Pozwolenie na budowę jest ważne tylko trzy lata. Wyraźnie mówi o tym art 37 prawa budowlanego. Zgodnie z nim decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.
W przypadku czytelnika ten okres jest sporo dłuższy. Nie może więc kontynuować rozpoczętej przed pięciu laty budowy pawilonu handlowego. Oznacza to, że powinien ponownie wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę. Teoretycznie na jego wydanie nie powinno się czekać maksymalnie 65 dni. W praktyce jednak bywa z tym różnie.
Wcześniej radzę sprawdzić, czy dla terenu, na którym czytelnik zamierza budować obowiązuje miejscowy plan. Jeżeli tak, to powinien sprawdzić, czy dopuszcza on budowę tego typu budynków. Gdyby jednak tego planu nie było, zanim czytelnik uzyska pozwolenie na budowę, powinien uzyskać decyzję ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Może być i tak, że działka, na której czytelnik zamierza budować, została przeznaczona w nowym planie pod publiczną inwestycję, np. drogę. Aby się o tym przekonać, trzeba udać się do siedziby gminy. Oczywiście zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że działka w nowym planie straciła na atrakcyjności, tzn. nie można z niej (lub z jej części) korzystać w dotychczasowy sposób. Wtedy należy wystąpić do gminy o odszkodowanie lub jej odkupienie. Gmina może zaoferować także inną nieruchomość. Mówi o tym art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
podstawa prawna: Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (teks jedn. DzU z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zm.)
podstawa prawna: Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 647 ze zm.)