- Prowadzę firmę reklamową. Zgłosiłem wybudowanie nośnika reklamowego. Prezydent miasta wniósł sprzeciw. Uznał, że na jego wybudowanie potrzebne jest pozwolenie budowlane, ponieważ tablica reklamowa będzie trwale związana z gruntem poprzez słup osadzony w fundamencie. Nie zgadzam się z twierdzeniem, bo prawo budowlane wyraźnie mówi, że instalowanie tablic i urządzeń reklamowych podlega jedynie zgłoszeniu. Czy mam rację?
– pyta czytelnik.
Nie, ponieważ instalowanie tablic i urządzeń reklamowych nie należy utożsamiać z budową urządzeń reklamowych wolno stojących, trwale związanych z gruntem, które są budowlami. Dlatego nie dotyczy ich art. 29 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej „u.p.b."). Pod pojęciem „budowli" rozumieć należy każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, taki jak m.in. wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe.
Istotne też jest, że w art. 28 ust. 1 u.p.b. ustawodawca jako zasadę przyjął, że roboty polegające na budowie, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu, można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Złagodzeniem rygorów ustawowych objęte zostały m.in. wymienione w art. 29 ust. 2 pkt 6 u.p.b. roboty budowlane polegające na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków (w rozumieniu przepisów o ochronie i opiece nad zabytkami) oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowywanym (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym). Powyższy przepis dotyczy jednak urządzeń wolno stojących, niezwiązanych trwale z gruntem, które są urządzeniami przenośnymi o małych gabarytach, w skład których nie wchodzą części typowo budowlane, jak np. fundament, konstrukcja nośna.
Pogląd powyższy potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 lipca 2010 r. (II OSK 1233/09, www.orzeczenia.nsa.gov.pl). W orzeczeniu tym – wydanym w podobnym stanie faktycznym – NSA stwierdził, że wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, w skład którego wchodzą części typowo budowlane, jak np. fundament, konstrukcja nośna, bez względu na to, gdzie ten fundament oraz konstrukcja nośna zostały wykonane, przesądza o tym, że wykonywanie tego obiektu,jako całości w tym miejscu jest budową, w rozumieniu art. 3 pkt 6 u.p.b.
Wykonanie nośnika reklamowego jest wykonaniem obiektu budowlanego (budowli) w określonym miejscu, a tym samym budową w rozumieniu art. 3 pkt 6 u.p.b., wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę.
Podstawa prawna:
art. 3 pkt 3, 6, art. 28 ust. 1, art. 29 ust. 2 pkt 6 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.)