Budki, punkty usługowe mogą być postawione co do zasady na ściśle określony czas. Są to bowiem najczęściej obiekty tymczasowe, przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce, a także niepowiązane trwale z gruntem. Samo niepowiązanie z gruntem nie oznacza tego, że obiekt jest tymczasowy >patrz ramka.

Co kryje się pod tym pojęciem

Tymczasowy obiekt budowlany – to obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak:

strzelnica, kiosk uliczny, pawilon sprzedaży ulicznej i wystawowy, przekrycie namiotowe i powłoka pneuamatyczna, urządzenie rozrywkowe, barakowóz, obiekt kontenerowy.

Prawo budowlane przewiduje, że w jednym miejscu mogą stać maksymalnie 120 dni. Po upływie tego okresu inwestor ma obowiązek sam, dobrowolnie rozebrać obiekt lub go przenieść w inne miejsce. Jeżeli uchyla się od tego, wówczas organ administracji architektoniczno-budowlanej (starosta) podejmuje działania. Najpierw wysyła upomnienie i przypomina, że obiekt powinien zostać rozebrany. Daje na to siedem dni. Jeżeli w tym czasie jego właściciel nie rozbierze go, wszczyna właściwą egzekucję na podstawie ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W tym celu wystawia tytuł wykonawczy na specjalnym formularzu. Jego wzór zawiera rozporządzenie ministra finansów.

Kolejnym etapem może być wymierzenie grzywny. Nie jest to jednak reguła, czasem starosta podejmuje decyzję o wykonaniu zastępczym, bez wymierzenia grzywny. Jeżeli już zdecyduje się ją nałożyć, może to zrobić tylko raz.

Uwaga! W praktyce często pojawiają się spory, który organ jest właściwy do przeprowadzenia egzekucji: starosta czy organ nadzoru budowlanego. Wyroki sądów administracyjnych wskazują jednak, że należy to do obowiązków starosty.

Ile wynosi grzywna? Przepisy mówią, że w przypadku obowiązku przymusowej rozbiórki budynku lub jego części grzywna stanowi iloczyn powierzchni zabudowy budynku lub jego części, objętego nakazem przymusowej rozbiórki i jednej piątej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłoszonej przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów do obliczania premii gwarancyjnej dla posiadaczy oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.

Nic jednak nie mówią o obiektach tymczasowych. A to oznacza, że grzywnę wymierza się na zasadach ogólnych tej ustawy. Może więc ona wynieść w przypadku osób fizycznych maksymalnie 10 tys. zł, a w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – 50 tys. zł. Jeżeli grzywna nie poskutkuje, wówczas starosta może podjąć decyzję o wykonaniu zastępczym, tzn. sam zleci rozebranie obiektu na koszt jego właściciela i może zażądać od niego wpłaty zaliczki na ten cel.

Po rozebraniu obiektu starosta zawiadamia zobowiązanego. Równocześnie doręcza mu wykaz kosztów wykonania zastępczego, z wezwaniem do ich opłacenia i wyznacza termin na uregulowanie tego rachunku.

Tytuł wykonawczy zawiera:

- oznaczenie wierzyciela,

- wskazanie imienia i nazwiska lub firmy zobowiązanego i jego adresu,

- treść podlegającego egzekucji obowiązku, podstawę prawną tego obowiązku oraz stwierdzenie, że obowiązek jest wymagalny,

- wskazanie zabezpieczenia należności pieniężnej hipoteką przymusową albo przez ustanowienie zastawu skarbowego lub rejestrowego lub zastawu nieujawnionego w żadnym rejestrze, ze wskazaniem terminów powstania tych zabezpieczeń,

- wskazanie podstawy prawnej pierwszeństwa zaspokojenia należności pieniężnej, jeżeli należność korzysta z tego prawa i prawo to nie wynika z zabezpieczenia należności pieniężnej;

- wskazanie podstawy prawnej prowadzenia egzekucji administracyjnej,

- datę wystawienia tytułu, podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego podpisującego oraz odcisk pieczęci urzędowej wierzyciela,

- pouczenie zobowiązanego o skutkach niezawiadomienia organu egzekucyjnego o zmianie miejsca pobytu,

- pouczenie zobowiązanego o przysługującym mu w terminie 7 dni prawie zgłoszenia do organu egzekucyjnego zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego,

- klauzulę organu egzekucyjnego o skierowaniu tytułu do egzekucji administracyjnej,

- wskazanie środków egzekucyjnych stosowanych w egzekucji należności pieniężnych.