- Czy mały przedsiębiorca potrzebuje ubezpieczenia ochrony prawnej?

Kilku ubezpieczycieli oferuje przedsiębiorcom ubezpieczenie ochrony prawnej specjalnie dopasowane do potrzeb ich firm. Dzięki ubezpieczeniu ochrony prawnej wydatki związane z dochodzeniem praw w postępowaniu sądowym i administracyjnym są pokrywane przez ubezpieczyciela. W ramach ubezpieczenia ochrony prawnej towarzystwo zazwyczaj pokrywa następujące koszty:

- wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego,

- opłaty sądowe oraz inne wydatki w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym, w tym należności za ekspertyzy biegłych, koszty przeciwnika, jeżeli takie jest orzeczenie sądu, koszty postępowania polubownego,

- opłaty i koszty w postępowaniu przed organami administracji państwowej i samorządowej,

- koszty podróży ubezpieczonego do sądu z siedzibą za granicą, jeżeli stawiennictwo ubezpieczonego jest obowiązkowe,

- koszty tłumaczenia na język obcy dokumentów potrzebnych do obrony interesów prawnych ubezpieczonego za granicą.

Jeżeli przedsiębiorca korzysta z usług kancelarii prawnej albo zatrudnia radcę prawnego, to raczej nie musi obawiać się ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z pomocą prawną w razie sporu sądowego. Nie oznacza to jednak, że nie przyda mu się ubezpieczenie ochrony prawnej. Polisa ta nie zastąpi zatrudnienia prawnika w firmie, ale też zatrudnienie prawnika nie oznacza, że polisy mieć nie warto.

Ubezpieczenie ochrony prawnej będzie przydatne w przypadku refundacji kosztów sądowych (w tym wpisu sądowego), rzeczoznawców, biegłych czy postępowań administracyjnych, gdyż nie tylko koszt wynagrodzenia pełnomocnika jest refundowany w ramach tej polisy. Można zatem powiedzieć, że ubezpieczenie to zdejmuje z przedsiębiorstwa ciężar ponoszenia ryzyka prowadzenia spraw sądowych, których wynik jest niepewny.

Polisa jest wygodna między innymi dlatego, że zapewnia ubezpieczonemu natychmiastowy dostęp do środków finansowych potrzebnych do prowadzenia sporu prawnego, czyli nie trzeba pokrywać kosztów z własnych środków i czekać na ich zwrot.

Przyda się także broker

- Do jakich czynności przedsiębiorca może potrzebować brokera ubezpieczeniowego?

Brokerzy wspierają przedsiębiorców w zarządzaniu ryzykiem poprzez świadczenie usługi doradztwa i pośrednictwa ubezpieczeniowego. To jednak nie jest to samo co agent ubezpieczeniowy, broker nie reprezentuje interesu ubezpieczyciela, ale ma zadanie pomóc klientowi i działa na podstawie jego pełnomocnictwa.

Broker potrafi ocenić, jakie ryzyka zagrażają np. małemu przedsiębiorcy i wybrać dla niego najlepszą ofertę. Zajmuje się także negocjowaniem umów z zakładami ubezpieczeń i zmianą niekorzystnych postanowień, np. ogólnych warunków umów. Dzięki temu przedsiębiorca może otrzymać ubezpieczenie najbardziej dostosowane do swoich potrzeb z uwzględnieniem wszystkich czynników ryzyka grożących firmom z danej branży.

Polisa ochrony prawnej nie zastąpi zatrudnienia prawnika w firmie, ale też zatrudnienie prawnika nie oznacza, że takiej polisy mieć nie warto

Chodzi o to, żeby w przypadku kłopotów firma nie miała problemów z prowadzeniem czy kontynuowaniem działalności. Wielu przedsiębiorców bez fachowej pomocy brokera może mieć problemy z dopasowaniem najlepszej ochrony. Z praktyki wynika też, że o wielu rodzajach polis w ogóle oni nie słyszeli.

Pomoc brokera nie kończy się na wyborze najlepszej polisy. Przedstawiciele tej profesji opiekują się również klientem podczas trwania ochrony ubezpieczeniowej, monitorują przebieg ubezpieczenia, dostosowują ochronę do zmieniających się warunków ryzyka, kontrolują też, czy raty składek ubezpieczeniowych są płacone w terminie. Brokerzy czynnie uczestniczą w likwidacji szkód i pomagają swoim klientom, m.in. przy formułowaniu zgłoszeń do ubezpieczyciela czy kompletowaniu dokumentów.

Do tego zawodu trafiają tylko osoby odpowiednio przygotowane. Brokerem może zostać tylko osoba, która zdała egzamin brokerski i została wpisana na listę prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Brokerzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, zatem jeśli przy okazji wykonywania swoich obowiązków wyrządzą klientowi szkodę, to ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie.

Dla klientów może mieć znaczenie to, że nie ponoszą oni żadnych kosztów usług brokerskich. Mimo że broker działa na zlecenie i w interesie podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej lub ubezpieczającego, to wynagrodzenie wypłaca mu zakład ubezpieczeń. Przedsiębiorca nie musi się jednak obawiać tego, że kupi produkt, którego sprzedaż będzie najbardziej opłacalna dla pośrednika ubezpieczeniowego, ponieważ wysokość prowizji u wszystkich ubezpieczycieli jest podobna. Do tego brokerów obowiązują rygorystyczne zasady etyki zawodowej.

—Regina Skibińska, specjalistka ds. ubezpieczeń