Aktualizacja: 28.05.2019 08:14 Publikacja: 28.05.2019 08:14
Foto: Fotolia.com
Instytut Metropolitalny przygotował raport dotyczący tzw. specustawy mieszkaniowej. Jej celem było wprowadzenie szybkiej ścieżki w pozyskiwaniu gruntów w miastach pod budownictwo wielorodzinne. Weszła w życie 22 sierpnia ub.r.
Instytut sprawdził funkcjonowanie przepisów w 20 miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Olsztynie czy Opolu. Okazuje się, że sytuacja nie wygląda najlepiej. W większości przebadanych aglomeracji radni podjęli uchwały w sprawie lokalnych standardów urbanistycznych, w których zaostrzyli wymagania specustawy mieszkaniowej. Chodziło m.in. o wysokość budynków czy liczbę miejsc parkingowych. W chwili przeprowadzania badania ani jednemu inwestorowi nie udało się jednak uzyskać uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Tymczasem wniosków w tej sprawie złożono w sumie 30. Tylko trzem z nich urzędnicy nadali bieg, po jednym w Krakowie, Katowicach i Kielcach.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Wygaśnięcie decyzji o zabezpieczeniu „nie odwiesza” biegu terminu przedawnienia. W przypadku jego zawieszania w związku z doręczeniem zarządzenia zabezpieczenia w trybie egzekucyjnym biegnie on dopiero po zakończeniu postępowania zabezpieczającego.
Możliwość weryfikacji najemców zyskają użytkownicy aplikacji Mieszczanin. Rozwiązanie pozwoli też monitorować płatności.
Zdarza się, że osoby publiczne wykorzystują popularność, aby szybciej sprzedać nieruchomość. Ale nie zawsze sprzedający chcą się afiszować nazwiskiem.
Samo mieszkanie w domu rodziców za ich zgodą nie prowadzi do zasiedzenia zajmowanej nieruchomości czy choćby jej części. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ma duże znaczenie praktyczne.
Średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w Trójmieście wzrosły w listopadzie o 4 proc. Drożej jest też w Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Budowę mieszkań przy ul. Lirników na Podgórzu Duchackim w Krakowie Matexi Polska rozpocznie pod koniec tego roku.
Zdaniem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, wbrew stanowisku urzędu, są przesłanki do skontrolowania branży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas