W przeszłości wielu organizatorów, wskutek braku jednolitej definicji imprezy masowej w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, omijało wymogi związane z organizacją imprez masowych, wskazując niejednokrotnie, że np. koncert przez nich organizowany nie jest imprezą masową. Mając to na względzie, ustawodawca zawarł w art. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504 ze zm.; dalej ustawa) słownik dziewiętnastu pojęć, w tym terminu ,,impreza masowa".

Artystyczna czy rozrywkowa

W art. 3 pkt 2 ustawy zawarto też definicję pojęcia imprezy artystyczno-rozrywkowej. Przepis ten stanowi, że imprezą artystyczno-rozrywkową jest impreza o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publicznie oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 metry, która ma się odbyć: na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.

Sport i mecz

Ustawodawca dla określenia definicji sportowej imprezy masowej przyjął takie samo kryterium, jak zastosowane w art. 3 pkt 2 ustawy.

Na gruncie tego aktu sportową imprezą masową jest impreza masowa mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowana na stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej – nie mniej niż 300 lub terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1.000. Ustawodawca zdefiniował także mecz piłki nożnej.

Wskazał, że jest on jednym z rodzajów masowej imprezy sportowej, która ma na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowanej na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Definicje i praktyka

Interpretacja przedstawionych definicji wskazuje jednoznacznie, że impreza masowa może mieć charakter: artystyczno-rozrywkowy (np. publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranie o przekątnej przekraczającej 3 m) i sportowy (jak mecz piłki nożnej). Dlatego też nie będą imprezą masową wydarzenia religijne jak pielgrzymka czy też wydarzenia rodzinne jak wesela, a także te o charakterze społecznym jak kongres czy zjazd danej partii politycznej.

Należy pamiętać, że dane wydarzenie będzie uznane za imprezę masową w przypadku, jeżeli liczba udostępnionych miejsc (nie faktycznych uczestników) będzie przekraczać normy wskazane powyżej (stąd też w praktyce występuje częste ograniczanie udostępnionych miejsc na stadionie do liczby 999). Oznacza to, że w przypadku gdy w meczu piłki nożnej będzie uczestniczyć 10 kibiców pomimo udostępnienia 1500 miejsc, to taki mecz będzie zakwalifikowany jako impreza masowa.

W orzecznictwie wskazano dotychczas, że za imprezę masową mogą być uznane między innymi juwenalia studenckie czy chociażby publiczne dyskoteki, oczywiście po spełnieniu przesłanek ustawowych.

Trzeba pamiętać, że impreza masowa może odbyć się wyłącznie po udzieleniu zezwolenia (decyzja administracyjna) przez właściwy organ (wójt, burmistrz, prezydent miasta). Istnieje też obowiązek zgłoszenia imprez artystycznych lub rozrywkowych (nawet jeżeli nie są imprezami masowymi) organizowanych w ramach działalności kulturalnej, które odbywają się poza stałą siedzibą albo w sposób objazdowy. Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (DzU z 2012 nr 406 j.t.) wymaga w takim przypadku zawiadomienia organu gminy właściwej ze względu na miejsce imprezy.

Przepisów ustawy nie stosuje się do nieodpłatnych imprez masowych organizowanych na terenach zamkniętych będących w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez: ministra obrony narodowej, ministra sprawiedliwości oraz ministrów właściwych: do spraw wewnętrznych, do spraw oświaty i wychowania, do spraw szkolnictwa wyższego oraz do spraw kultury fizycznej, jeżeli jednostki te są organizatorami imprezy masowej. W takim przypadku przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych nie znajdą zastosowania.

Definicje ustawowe

Punkt pierwszy przepisu stanowi, że imprezą masową jest impreza masowa artystyczno-rozrywkowa, masowa impreza sportowa, w tym mecz piłki nożnej. W art. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zawarto także wyłączenia z zakresu pojęcia imprezy masowej.

Zgodnie z ustawą imprezą masową nie będą imprezy organizowane: w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach, a także w szkołach i placówkach oświatowych, gdzie organizatorami są zarządzający tymi szkołami i placówkami.

Imprezą masową nie będą także imprezy organizowane: w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, dla sportowców niepełnosprawnych, dla sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym.

Imprezą masową nie są także imprezy zamknięte organizowane przez pracodawców dla ich pracowników. Wszystkie powyższe wyłączenia muszą jednak spełniać jeden warunek, tj. dana impreza musi odpowiadać przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

—Mateusz Dróżdż prawnik, wykładowca Uczelni Łazarskiego