To jedna ze zmian, które proponuje Ministerstwo Skarbu Państwa w nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Inwestycja ta ma w większym stopniu uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji.
Projektowane rozwiązania powinny przyspieszyć budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Tak np. zakaz scalania i podziału nieruchomości objętych wnioskiem o lokalizację takich inwestycji ma sprawić, że uniknie się konieczności zmiany tej decyzji po nadaniu nowych numerów działek.
W szybszej realizacji tej inwestycji ma też pomóc to, że do wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie gazoportu nie będzie trzeba dołączać pozwolenia wodnoprawnego. Jednakże dokument ten może być niezbędny na późniejszym etapie inwestycji.
Rozszerzona zostanie lista inwestycji towarzyszących budowie terminalu gazowego. Chodzi m.in. o gazociągi, którymi ma się odbywać dystrybucja gazu. Wśród takich inwestycji znajdą się np. budowa gazociągu Hermanowice–Strachocina–Pogórska–Wola–Tworzeń–Twaróg–Odolanów czy gazociągu Twaróg–Kędzierzyn–Zdzieszowice–Wrocław.
Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa, zapewnia, że dzięki rozszerzeniu zakresu przepisów dotyczących terminalu LNG, proces budowy nowych gazociągów zostanie usprawniony. Będzie łatwiejszy dostęp do terenów pod ich budowę oraz skrócony czas uzyskiwania decyzji administracyjnych.
Gazociągi objęte nowelizacją będą mogły powstać szybciej, gdyż do ich budowy nie będzie miał zastosowania art. 32 ust. 3 prawa budowlanego. To oznacza, że wydanie pozwolenia na ich budowę nie będzie poprzedzone uzyskaniem zgody od ministra budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Jeżeli w decyzji lokalizacyjnej inwestycji związanej z budową gazociągu pojawi się zobowiązanie dla zarządcy drogi do wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu uzbrojenia terenu w takim miejscu, to jego zgoda na takie prace ma być wydana w ciągu 14 dni od złożenia wniosku przez inwestora. W przeciwnym razie zarządca dostanie 1 tys. zł kary za każdy dzień zwłoki.
Etap legislacyjny: konsultacje społeczne