Przy rejestracji firmy zniknie obowiązek powiadamiania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy oraz innych ustaw, który przyjęła Rada Ministrów.

Propozycje, jakie powstały w Ministerstwie Sprawiedliwości, mają znieść niektóre obciążenia dla przedsiębiorców. Dziś bowiem nie tylko trzeba poinformować właściwe inspekcje o prowadzonej działalności, ale też należy to uczynić w odpowiednim czasie. Przedsiębiorcy mają 30 dni na poinformowanie o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności od dnia jej rozpoczęcia. Ci, którzy tego nie zrobią, narażają się na karę grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Po zmianach widmo tych sankcji zniknie. Ponadto nie będzie trzeba przekazywać odpowiednich informacji, gdy już prowadzi się firmę i zmieni się zakres jej działalności.

– Każde usprawnienie działania administracji czy zniesienie obowiązku informacyjnego dla przedsiębiorców jest bardzo pozytywne. Im mniej procedur, tym łatwiej jest funkcjonować firmom – mówi Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP .

Przyjęta przez rząd zmiana nie oznacza jednak, że inspekcja pracy i sanepid nie dowiedzą się, czym ma się zajmować nowa firma. Po takie informacje sięgną same. I tak inspekcja sanitarna uzyska dostęp do danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej prowadzonym przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Inspekcja pracy nie będzie musiała wypełniać wniosku w celu uzyskania danych.

Zgodnie z propozycjami przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi szybciej uzyskają NIP – maksymalnie w trzy, a nie 14 dni.

Grzegorz Byszewski wskazuje, że zaproponowane zmiany o dwa dni skrócą czas zakładania firmy.

– Podniesie to pozycję Polski w rankingu Banku Światowego Doing Business. Jest to istotne, gdyż zagraniczni przedsiębiorcy na podstawie takich informacji podejmują decyzje o tym, czy warto rozpoczynać działalność w danym państwie, czy nie – zaznacza Grzegorz Byszewski.

etap legislacyjny: skierowany do Sejmu