Problem ten najłatwiej wyjaśnić na przykładzie.

Przykład

Podatnik X wybudował budynek i wniósł go aportem do spółki z o.o. Po kilkunastu miesiącach sąd uznał tę czynność za nieważną.

Budynek wrócił do podatnika X. Czy teraz jest już po pierwszym zasiedleniu (spółka otrzymująca aport użytkowała budynek)?

Wydawać by się mogło, że ważność – na gruncie prawa cywilnego – danej czynności nie powinna mieć znaczenia w kontekście uznania, czy doszło do czynności „podlegającej opodatkowaniu” (zwłaszcza jeśli okoliczności faktyczne wskazują, że nastąpiło faktyczne wydanie do używania danego budynku, budowli czy też ich części).

Przecież z art. 5 ust. 2 ustawy VAT wynika, że czynności wymienione w ust. 1 tego przepisu podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

W interpretacji z 9 marca  2012 r. (ITPP1/443-1665/ 11/ TS) Izba Skarbowa w Bydgoszczy uznała jednak, że nie jest pierwszym zasiedleniem wydanie do używania budynku, jeśli czynność ta potem została uznana za nieważną wyrokiem sądowym. Z racji tego, że sąd stwierdził nieważność (ze skutkiem ex tunc) czynności cywilnoprawnej, uznać trzeba, że jest ona również niebyła jako czynność opodatkowana.