W Polsce zarejestrowanych jest ponad 6 tysięcy firm telekomunikacyjnych. Każdy z tych podmiotów ma liczne obowiązki informacyjne wobec prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które muszą być realizowane cyklicznie, na żądanie lub w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia. Warto wiedzieć, w jakim zakresie i terminie informacje te powinny być przekazywane.
Z ustawy i decyzji
Źródła tych obowiązków są różne. Mogą one wynikać bezpośrednio z ustawy prawo telekomunikacyjne czy ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (tzw. megaustawa). Obowiązki ustawowe dotyczą ogółu przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Obowiązek dostarczenia informacji może również wynikać z decyzji administracyjnej.
Dotyczy on wówczas oznaczonych indywidualnie przedsiębiorców (np. przedsiębiorcy o znaczącej pozycji rynkowej, przedsiębiorcy wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej). Niekiedy zakres informacji, których przekazywania wymaga ustawa, wynika z charakteru prowadzonej działalności telekomunikacyjnej (eksploatacja sieci, dostarczanie usług) lub od wielkości osiągniętych przychodów.
W każdym roku
Corocznie wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni są zobowiązani do przekazywania prezesowi UKE w terminie do 31 marca informacji o rodzaju i zakresie wykonywanej działalności telekomunikacyjnej oraz wielkości sprzedaży usług telekomunikacyjnych. Dane te służą później do przygotowania raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego, który corocznie za ubiegły rok jest publikowany do 30 czerwca.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy telekomunikacyjni, których przychody uzyskane z działalności telekomunikacyjnej w poprzednim roku obrotowym przekroczyły kwotę 4 mln złotych, przekazują informacje w formie formularzy. Przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły 4 mln zł, nie mają obowiązku stosowania formularzy i mogą zastosować inną formę prezentacji wymaganych informacji.
W celu ułatwienia analizy, regulator na swojej stronie internetowej zachęca do stosowania formularzy wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich przychodów. W pierwszym etapie prac nad projektem ustawy zmieniającej prawo telekomunikacyjne wskazywano na konieczność ujednolicenia sposobu prezentacji danych dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Jednak w aktualnym projekcie ustawy zmieniającej prawo telekomunikacyjne umieszczonym na stronie Ministerstwa Administracji Cyfryzacji nie wprowadzono zmian w tym zakresie.
Poza informacjami dotyczącymi rodzaju i zakresu działalności telekomunikacyjnej przedsiębiorcy, których przychody uzyskane z działalności telekomunikacyjnej w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 4 mln zł są zobowiązani do przedkładania prezesowi UKE corocznie, w terminie do 30 czerwca, rocznych sprawozdań finansowych.
Wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni, niezależnie od osiągniętych przychodów, w terminie do 31 stycznia przekazują w formie wypełnionego formularza dane dotyczące udostępnienia informacji o połączeniach uprawnionym podmiotom (organy ścigania, sądy etc.) w zakresie wskazanym w prawie telekomunikacyjnym.
Co przedsiębiorcy telekomunikacyjni przekazują corocznie do UKE
- do 31 stycznia dane dotyczące udostępnienia uprawnionym podmiotom (organy ścigania, sądy etc.) informacji o połączeniach;
- do 31 marca informacje o rodzaju i zakresie wykonywanej działalności telekomunikacyjnej oraz wielkości sprzedaży usług telekomunikacyjnych;
- do 30 czerwca sprawozdanie finansowe za poprzedni rok (dotyczy przedsiębiorców, których przychody uzyskane z działalności telekomunikacyjnej w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 4 mln zł).
Tylko na żądanie
Wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni, niezależnie od ich statusu (operator, dostawca usług) oraz przychodów, są zobowiązani do przekazywania na żądanie prezesa UKE informacji niezbędnych do wykonywania zadań regulatora określonych w prawie telekomunikacyjnym. W przypadku operatorów publicznych sieci telekomunikacyjnych regulator ma prawo żądać informacji dotyczących posiadanej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz aktualnego i planowanego zasięgu sieci.
Prezes UKE określa, w jakim terminie przedsiębiorca powinien dostarczyć dane wskazane w żądaniu. Z żądaniem dostarczenia informacji dotyczącej infrastruktury prezes UKE może również wystąpić na podstawie megaustawy w związku z przygotowaniem corocznej inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej. Inwentaryzacja jest przygotowywana przynajmniej raz w roku, a dane dostarczane są przez przedsiębiorców za pomocą platformy internetowej.
Każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny jest zobowiązany w ciągu 30 dni od wystąpienia regulatora z żądaniem dostarczyć informacje o eksploatowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, niezbędnej do przygotowania systemów łączności na potrzeby obronne państwa. Dane są dostarczane na informatycznych nośnikach informacji (wyjątkowo w wersji papierowej). Zakres przekazywanych informacji został wskazany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.
Jakość usług
Szczególne obowiązki informacyjne spoczywają na dostawcach publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Prezes UKE może od nich w każdej chwili zażądać informacji o jakości oferowanych przez nich usług. Ponadto mogą oni zawsze zostać zobowiązani przez regulatora do przedłożenia regulaminu świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz cennika usług.
Zdarzenia podlegające zgłoszeniu
Niektóre ze zdarzeń powodują powstanie obowiązku poinformowania prezesa UKE. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni są zobowiązani do niezwłocznego zgłoszenia zmiany danych zapisanych w rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych w celu aktualizacji wpisu.
Również wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do informowania o zmianie danych dotyczących eksploatowanej infrastruktury telekomunikacyjnej, niezbędnej do przygotowania systemów łączności na potrzeby obronne państwa.
Specyfikacje techniczne i interfejsy
Prawo telekomunikacyjne nakłada szczególne obowiązki informacyjne na operatorów sieci telekomunikacyjnych oraz dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Operatorzy są zobowiązani do przekazywania prezesowi UKE specyfikacji technicznych stosowanych zakończeń sieci, interfejsów radiowych oraz ich zmiany.
Informacje te powinny zostać dostarczone, zanim usługi telekomunikacyjne, które mają być świadczone przez te zakończenia sieci lub interfejsy radiowe, staną się dostępne dla użytkowników. Dostawcy usług telekomunikacyjnych przedkładają prezesowi UKE regulamin świadczenia usług oraz cennik usług każdorazowo po dokonaniu w nich zmian.
W projekcie ustawy zmieniającej prawo telekomunikacyjne, opublikowanym na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, przewiduje się usunięcie tego obowiązku.

Agnieszka Besiekierska adwokat w Zespole Prawa Ochrony Własności Intelektualnej i Nowych Technologii w warszawskim biurze CMS Cameron McKenna
Komentuje Agnieszka Besiekierska, adwokat w Zespole Prawa Ochrony Własności Intelektualnej i Nowych Technologii w warszawskim biurze CMS Cameron McKenna
Trzeba pamiętać, że niewłaściwe wykonanie obowiązków informacyjnych niesie za sobą ryzyko kary finansowej. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym przekazanie niepełnych lub nieprawdziwych dokumentów lub informacji grozi nałożeniem kary finansowej w wysokości do 3 proc. przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.
Dla potrzeb obliczenia kary bierze się pod uwagę cały przychód, a nie tylko przychód pochodzący z działalności telekomunikacyjnej. Dodatkowo poza karą na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego prezes UKE może nałożyć na kierującego przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym karę pieniężną w wysokości do 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia.